Raný Dylan kompletně v monu

20. února 2011 Country, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pod názvem The Original Mono Recordings se na trhu objevil sběratelský box s prvními osmi řadovými alby Boba Dylana z let 1962–67. Desky vycházejí v mono kvalitě, tedy přesně v té podobě, jak je písničkář v 60. letech natočil. Jednotlivá CD jsou balena ve zmenšených obalech věrně imitujících původní obaly LP desek (včetně reklamních potisků apod.).

Komplet The Original Mono Recordings obsahuje následující alba:

Bob Dylan (1962). Debutové album obsahuje pouze dvě autorské skladby (Talkin’ New York, Song To Woody a někdy jako autorskou uváděnou In My Time Of Dyin’), zbytek tvoří americké tradicionály a převzatý folkový a bluesový repertoár. Navíc jsou to písně, které v té době Dylan většinou nehrál ani na svých koncertech.

The Freewheelin’ Bob Dylan (1963). První Dylanovo autorské album – s výjimkou tradicionálu Corrina, Corrina jsou všechny písně jeho autorské. Najdeme zde hit Blowin’ In The Wind, který krátce po vydání tohoto LP proslavilo folkové trio Peter, Paul & Mary. Dále album obsahuje známé písně jako Girl From The North Country, A Hard Rain’s A-Gonna Fall, Don’t Think Twice, It’s All Right nebo I Shall Be Free. Album vzniklo pod vlivem tehdejší Dylanovy přítelkyně Suze Rotolo, jejíž rodiče byli členy Americké komunistické strany a která sama byla silně levicově orientovaná.

The Times They Are A-Changin’ (1964). Třetí deska, která vznikla ve spolupráci s producentem Tomem Wilsonem, obsahuje pouze Dylanovy autorské skladby. Převažují na ní výpravné skladby se sociálně a politicky laděnými texty. Největším hitem je titulní píseň The Times They Are A-Changin’. Album vznikalo v době, kdy 23letý zpěvák vystupoval společně s písničkářkou Joan Baez a kdy si častými koncertu budovala své jméno po celých Spojených státech.

Another Side Of Bob Dylan (1964). Název alba, který vymyslel producent Tom Wilson, má signalizovat písničkářův odklon od politických a sociálních témat. Stále však vystupoval jako sólový písničkář pouze s akustickou kytarou a foukací harmonikou, případně s doprovodem piana. Dylan uvedl, že jeho největší inspirací v té době byly rozhovory s obyčejnými lidmi při jeho cestách napříč Amerikou. Největší hity: All I Really Want To Do, It Ain’t Me Babe, Chimes Of Freedom.

Bringing It All Back Home (1965). První strana původní desky přinášela poprvé Dylanovy písně s doprovodem rockové kapely, druhá strana byla akustická. I zde se zpěvák distancuje od svého protestsongového období. Slavný je obal alba, na kterém je Dylan zachycen ve společnosti manželky svého Alberta Grossmanna. Obklopeni jsou důležitými artefakty, jako jsou desky Roberta Johnsona a Raviho Shankara nebo časopis Time. Největší hity: Maggie’s Farm, Mr. Tambourine Man, It’s Alright Ma (I’m Only Bleeding).

Highway 61 Revisited (1965). První zcela elektrické Dylanovo album, díky zdařilé kombinaci bluesrockového doprovodu a poetických textů považované za jednu z nejvlivnějších desek v dějinách rockové hudby. Album otevírá obrovský hit Like A Rolling Stone a dále na něm najdeme písně jako Ballad Of A Thin Man nebo Just Like Tom Thumb’s Blues. Album je pojmenováno podle dálnice, která prochází Spojenými státy od Delty Mississippi až ke kanadským hranicím a propojuje rodiště či místa působení významných hudebníků jako Muddyho Waterse, Roberta Johnsona nebo Elvise Presleyho.

Blonde On Blonde (1966). První důležité dvojalbum v dějinách rockové hudby vzniklo v Nashvillu ve spolupráci s producentem Bobem Johnstonem. Dylan pokračuje v bluesrockovém stylu s kapelou za zády, jeho texty jsou čím dál surrealističtější. V některých písních Dylana doprovází i u nás dobře známý hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy (zde ovšem hraje i na kytaru a basu). Největší hity: Just Like A Woman, I Want You, Rainy Day Women # 12 & 35.

John Wesley Harding (1967). Po třech rockových albech se Dylan vrátil k akustičtějšímu zvuku a ke svým hudebím kořenům. Po konzultaci s producentem Bobem Johnstonem se rozhodl pro kombinaci základních rockových nástrojů (kytara, basa, bicí) s countryovou steel kytarou, která nakonec zní v písních Down Along The Cove a I’ll Be Your Baby Tonight. Obsahuje také hit All Along The Watchtower.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!