DVA z neexistujících rádií

DVA z neexistujících rádií
27. září 2010 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Bára a Honza Kratochvílovi, kteří vystupují jako duo DVA, nazvali nové album HU. Zařadili na ně pop z neexistujících rádií, a navázali tak na svůj starší koncept folklóru neexistujících národů.

DVA ve studiu Proglasu V pořadí třetí album DVA (z toho druhé oficiálně vydané na CD) nese název HU. Může to znamenat mezinárodní kód Maďarska, páté nejčastější příjmení na světě, staroegyptské slovo bůh nebo druh ovce. Pro DVA to v jejich jazyce ale znamená první slabiku, kterou vyloudila lidská bytost, a také zvuk, kterým mluví mluví opice a sovy. Po předchozím konceptu folklóru neexistujících národů, s nímž pracovali na albu Fonók (2008, Indies Scope), přicházejí Dva s konceptem popu z neexistujících rádií. Pro spolupráci na tomto albu si opět vybrali berlínského producenta Jayropa.

Nahrávky Hu a Fonók od sebe dělí necelé dva roky. Mezitím Dva kromě nadmíru pilného koncertovaní (přes 150 vystoupení po celém světě) pracovali na hudbě k divadelním představením.  Jejich hudbu si vybrala do své reklamní kampaně pro německý trh firma Deutsche Telekom. Album Fonók ocenila nadšeně i kritika, výrazně uspělo v evropské hitparádě WMCE, získalo nominaci na cenu Anděl 2008, objevilo se na čtvrtém místě nejlepších česko-slovenských desek uplynulé dekády podle redaktorů Musicserveru.  „Původně jsme chtěli, aby to bylo nejveselejší album všech dob,“ svěřují se DVA, „ale nakonec se to trochu zvrtlo a pokoutně se tam propašovalo několik melancholických momentů. Teď to jsou spíš takové happy melancholické popsongy.“

HU vznikalo v červenci 2010 v chalupě U čerta v téměř opuštěné podještědské vsi Padouchov: „Na albu je třináct písní v neexistujících světových jazycích, zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích“. Po Fonók který měl texty převážně o studených severských krajích, se album Hu drží zvířecích motivů a tropických či jižních krajin.

(Oficiální tisková zpráva vydavatelství Indies Scope)

NyníDuchovní slovo
Skladba: Klavírní trio G dur, KV 564 - Allegretto; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Soubor: Guarneri trio Praha
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...
02:25Písně

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web