DVA z neexistujících rádií

DVA z neexistujících rádií
27. září 2010 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Bára a Honza Kratochvílovi, kteří vystupují jako duo DVA, nazvali nové album HU. Zařadili na ně pop z neexistujících rádií, a navázali tak na svůj starší koncept folklóru neexistujících národů.

DVA ve studiu Proglasu V pořadí třetí album DVA (z toho druhé oficiálně vydané na CD) nese název HU. Může to znamenat mezinárodní kód Maďarska, páté nejčastější příjmení na světě, staroegyptské slovo bůh nebo druh ovce. Pro DVA to v jejich jazyce ale znamená první slabiku, kterou vyloudila lidská bytost, a také zvuk, kterým mluví mluví opice a sovy. Po předchozím konceptu folklóru neexistujících národů, s nímž pracovali na albu Fonók (2008, Indies Scope), přicházejí Dva s konceptem popu z neexistujících rádií. Pro spolupráci na tomto albu si opět vybrali berlínského producenta Jayropa.

Nahrávky Hu a Fonók od sebe dělí necelé dva roky. Mezitím Dva kromě nadmíru pilného koncertovaní (přes 150 vystoupení po celém světě) pracovali na hudbě k divadelním představením.  Jejich hudbu si vybrala do své reklamní kampaně pro německý trh firma Deutsche Telekom. Album Fonók ocenila nadšeně i kritika, výrazně uspělo v evropské hitparádě WMCE, získalo nominaci na cenu Anděl 2008, objevilo se na čtvrtém místě nejlepších česko-slovenských desek uplynulé dekády podle redaktorů Musicserveru.  „Původně jsme chtěli, aby to bylo nejveselejší album všech dob,“ svěřují se DVA, „ale nakonec se to trochu zvrtlo a pokoutně se tam propašovalo několik melancholických momentů. Teď to jsou spíš takové happy melancholické popsongy.“

HU vznikalo v červenci 2010 v chalupě U čerta v téměř opuštěné podještědské vsi Padouchov: „Na albu je třináct písní v neexistujících světových jazycích, zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích“. Po Fonók který měl texty převážně o studených severských krajích, se album Hu drží zvířecích motivů a tropických či jižních krajin.

(Oficiální tisková zpráva vydavatelství Indies Scope)

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Regiony

Regiony

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music