Cash Savage: Lidé ignorují sklony k násilí

Cash Savage: Lidé ignorují sklony k násilí

Pořad v souvislostech


Rozhovor s australskou zpěvačkou Cash Savage
Budeme vysílat

Španělská skupina Vigüela
Skupina Kafka Band a album Amerika
Rozhovor s Karlem Plíhalem
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Indies Scope

Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers

Pozvánka na festival Ibérica 2019
Audioarchiv
8. června 2019 Aktuality, Country Autor: Milan Tesař

Především tématu nepokojů, které hýbou současným světem, věnovala australská zpěvačka své aktuální album Good Citizens. Žena, která odmítá ignorovat vzrůstající násilí (nejen) v australské společnosti, přijede v druhé polovině června znovu do Česka – vystoupí v Praze, v Bojkovicích a v Broumově. Reprízu rozhovoru Cash Savege uvedeme 15. června v 15.15, pořad si také můžete poslechnout z našeho archivu.

Rozhovor s australskou zpěvačkou Cash Savage 

Řekla jste, že Austrálie zdaleka není tak mírumilovnou zemí, jak se o ní mluví. Jak přesně jste to myslela?

To je opravdu důležitá otázka. Myslím, že jsem tím myslela především to, že my Australané o sobě velmi rádi hovoříme jako o společnosti bez násilí, ale zároveň nemáme vyřešenou otázku lidských práv. Posledních dvacet let máme problém s přijímáním uprchlíků a jako mimořádně silné téma vnímám také domácí násilí. Ve skutečnosti je tedy Austrálie poměrně násilnou společností.

Když toto téma pojednáte ve svých písních, můžete dosáhnout nějaké změny?

Možná ne. Ale já nepíšu písně proto, abych měnila svět. Písně skládám proto, že cítím potřebu něco říct. Když tvrdím, že Austrálie je násilná země, samozřejmě dobře vím, že tam žije spousta mírumilovných lidí, kteří mají odpor k jakémukoli násilí. Ale zároveň si uvědomuji, že sklon k násilí ve společnosti stále existuje. A lidé to ignorují. Zdá se mi podivné tvářit se, jako by tento problém neexistoval. Vždyť se to týká každodenního života lidí.

Vychází z australské reality. Jak tato témata rezonují například v Evropě?

To bylo docela zajímavé. Když jsem jako Australanka psala písně, které se přímo týkaly situace v Austrálii, vůbec jsem netušila, jak na ně budou reagovat lidé za mořem. Ale postupně mi došlo, že ta témata jsou ve skutečnosti všeobecně platná. A potvrdily mi to i reakce evropského publika, které byly stejné pozitivní jako ohlasy mých krajanů.

Podle čeho jste vybírali singly z alba Good Citizen?

Zvolili jsme jako singl píseň Better Than That, protože jsme chtěli hned na začátku lidem ukázat, že to album bude hudebně jiné než všechno, co jsem dělala předtím. A také se v této písni objevují témata, o kterých jsme se bavili. Jako druhý singl jsme vybrali skladbu Pack Animals – asi proto, že je taková svižná.

Jak se na tvorbě podílejí vaši spoluhráči z kapely?

Funguje to tak, že já napíšu píseň, přinesu ji do kapely a pak ji společně dáváme dohromady. Někdy píseň spoluhráčům nabízím už v podstatě hotovou, tak jak jsem si ji ve své hlavě vymyslela. Jindy úplně jasnou představu nemám, a pak se společně rozhodujeme, jak by mohla skladba ve výsledku znít.

Cash Savage se skupinou The Last Drink vystoupí 20. 6. 2019 v pražském Café V lese, 21. 6. na Mišmaš v Bojkovicích a 23. 6. v klubu Eden v Broumově.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music