Masopust v Rožnově

Masopust v Rožnově

Pořad Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm přiblíží v sobotu 15. února návštěvníkům poslední dny masopustu - ty nejveselejší a nejrozjařenější, kterým se na Valašsku říkalo fašank, ostatky nebo končiny.

Jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve, uvidíte v podání místního folklorního souboru „Soláň“. Jak se slaví dnes, představí Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, kteří každoročně na fašanky obchází domy ve své obci. Ve svém fašankovém průvodu projdou Dřevěným městečkem za hudebního doprovodu heligonkářů hosté ze Slovenska, členové Folklórne skupiny Limbora, oblečení v replikách starodávnych prečínskych krojů. Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku byly smažené koblihy, které najdete v nabídce stánkařů i „boží milosti“, které můžete ochutnat v Billově domě, kde je hospodyně každoročně smaží na kamnech. Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou zvala muzika hrající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba „Horňané“ z Horní Bečvy.Touto večerní zábavou masopust končil. Před půlnocí byla v parodii pohřbu za „velkého“ pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a „slavnostně“ pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Ukázky „Pochovávání basy“ se na konci pořadu ujme skupina z Francovy Lhoty.

Ke kulturnímu programu přidáme i ochutnávky výtečných zabijačkových produktů, které připravili mistři řeznického řemesla. Valašské muzeum v přírodě dlouhodobě spolupracuje s řeznickými firmami, které právě na Masopust do muzea přijíždějí s prezentací vlastních výrobků a účastní se i dvou profesionálních soutěží.

23. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku

13. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou tlačenku

Návštěvníci mohou nabídku řeznických firem ocenit v laické anketě: „O nejlepší řeznický stánek“

Podrobný program naleznete na webových stránkách Valašského muze v přírodě.