Hrajte, kapely! 20. října 2011: Portrét textaře Jaroslava Hájka

Hrajte, kapely! 20. října 2011: Portrét textaře Jaroslava Hájka

Texty Jaroslava Hájka jsou v podstatě současné a sám o sobě říká: „Od ostatních textařů se výrazně liším, nepíši staromilsky, nevracím se zpět o sto a více roků. Snažím se, aby moje texty oslovovaly i mladší generaci.“ V říjnovém pořadu Hrajte, kapely! představí jeho autor Václav Kovář posluchačům rozsáhlou tvorbu tohoto textaře.

Jaroslav Hájek se narodil 3. března 1944. Jako profesionální řidič pracoval od roku 1965 v ČSAD (dnešní ICOM) v Počátkách.

S psaním textů začal v roce 1987. Pro Babouky tehdy napsal Kališťskou polku, která se stala prvním z jeho sedmnácti textů věnovaných přímo konkrétním místům. Za těchto 17 textů byl v Pelhřimově dne 31. srpna 2001 zapsán do Guinessovy Knihy rekordů, jako Nejplodnější autor písní věnovaných obcím České republiky. Pro Babouky napsal pak ještě dva texty, bylo to k valčíku Zaniklá studánka a polce Sto šenkýřek znám. Poté se rozhodl svou textařskou kariéru ukončit. Osud ale rozhodl jinak. V roce 1989 se v Českých Bodějovicích setkal s tamějším skladatelem Ádou Doškem, se kterým až do jeho skonu napsal 41 písniček, které na zvukové nosiče nahrály naše nejlepší dechovky a které byly také přeloženy do německého jazyka. Současně však spolupracuje s třicítkou našich nejlepších hudebních skladatelů píšících dechovku: Áda Školka, Vladislav Suda, Jan Lipold, Josef Pospíšil, Viliam Béreš, Antonín Pecha, Pavel Zedník, Vlasta Dvořák, Jan Slabák, Jiří Tesařík, Jiří Helán, Václav Maňas ml., Blahoslav Smišovský, Jiří Volf, Vladimír Pfeffer atd. Ve svém archivu má již zaznamenaných přes tři sta textů dechovky, ale také country (například text k písni Pavla Zedníka Svět se točí dál). Dnes je Jaroslav Hájek již v penzi, dál se věnuje svým zálibám a svými texty proslavuje naši malou vísku na úpatí nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny, Javořicí.

Jaroslavu Hájkovi byla vydána tři autorská cd. První disk nahrál Orchestr Václava Žákovce s názvem Prostý sen, druhý Golčovanka Tomáše Kotěry, jemuž dali název Svému textaři a třetí kompaktní disk ještě voní novotou. Nahrála a vydala jej dechová hudba Vysočanka z Brtnice s názvem Duše muzikanta.

NyníBarvínek
Píseň: Uniformy bez označení (2022); Interpret: Smrž Jiří; Album: Smrž Jiří: Uniformy bez označení (singl)
16:55Slyšte, lidé!
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web