XV. Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň
Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Plzni se stal za dobu své existence významnou kulturní akcí západočeského kraje, známou účastí špičkových souborů plzeňského regionu a početným zastoupením zahraničních souborů, často i z velmi vzdálených destinací.
I přes nedlouhou historii si festivalzískalmezinárodní uznání - v r. 2008 byl přijat za řádného člena CIOFF. Přiznání členství v této prestižní celosvětové organizaci folklorních festivalůje velkým oceněním jeho odborné, umělecké a organizační úrovně.
Zveme vás na letošní jubilejní ročník, pořádaný od středy do neděle 8. – 12. června v historickém centru města Plzně – především v příjemném prostředí Smetanových sadů (scéna „U Branky“). Malé folklorní slavnosti se také odehrávají „Pod vrčeňskou lípou“ na malebné návsi obce Vrčeň a „Folklorní večery“ v amfiteátru lázeňského parku Konstantinových lázní a sportovním areálu v obci Čižice.
Při festivalových pořadech se můžete těšit na vystoupení domácích plzeňských souborů JISKRA, JISKRA 58, JISKŘIČKA, MLADINA, MLADINKA, MLADINEČKA, PLZEŇÁČEK, ÚSLAVÁČEK ze Starého Plzence, DUDÁČEK ze Stodu, ROKYTKA z Rokycan, DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA z Domažlic, VELIČÁNEK z Velké nad Veličkou, ŽEROTÍN Strážnice. Ze zahraničí k nám letos zavítají soubory ROZSUTEC, Žilina (Slovensko), CAS ILINDEN, Bitola (Republika Makedonie), SPANDAN SANSKRUTIK TRUST, Ahmedabad (Indie), SHABAB ELMARWA, Ismailia (Egypt) a VENEZUELA TIERRA DE ENCANTO, Caracas (Venezuela). Soubor z dalekého Caracasu nám přijíždí nejen ukázat svoji tradiční lidovou kulturu, ale připomenout i významné výročí své země - Bolivarovská republika Venezuela slaví letos 5. července 200 let od podpisu nezávislosti.
K plzeňskému festivalu patří i slavnostní krojovaný průvod městem, staročeský jarmark s ukázkami lidové řemeslné výroby a nabídkou krajové gastronomie a řada doprovodných programů: koncerty zahraničního folkloru pro děti základních škol a gymnázia v Plzni, Starém Plzenci a Touškově, představení pro seniory, prezentace regionálních vítězů soutěže Zpěváček, vystoupení dechového orchestru 4. ZUŠ Chválenická 17, Plzeň, divadelní představení spolek Tadeáš Guláš ze Lhoty atd. Výbor festivalu vyhlásil pro děti mateřských, základních a uměleckých škol výtvarnou soutěž „Lidové tradice očima dětí“ na téma „Namaluj mi písničku“. Nejlepší došlé práce budou vystaveny ve dnech 30.5 - 30.6. v prostorách Pierot Café, Palackého nám. Plzeň.
Od roku 2006 pořizuje Český rozhlas Plzeň z festivalových vystoupení rozhlasové nahrávky. Letos bude natáčet hlavní program festivalu „Plzeňská folklorní zastavení“ v sobotu na scéně „U Branky“ a v neděli ve 14.00 hod. v hudebním studiu ČRo Plzeň (nám. Míru) veřejnou rozhlasovou nahrávku se zúčastněnými lidovými muzikami v oblíbeném rozhlasovém pořadu „U muziky s Plzeňáky“.
PROGRAM:
STŘEDA 8. 6. 2011
STARÝ PLZENEC
- ZŠ – Výchovný koncert zahraničního folkloru /zadáno/
Začátek: 10:00 a 11:00 hod
Účinkují: CAS Ilinden (Makedonie), Shabab Elmarwa (Egypt)
MĚSTO TOUŠKOV
- ZŠ – Výchovný koncert zahraničního folkloru /zadáno/
Začátek: 10:00 a 11:00 hod
Účinkují: Spandan (Indie),Venezuela Tierra de Encanto (Venezuela)
KONSTANTINOVY LÁZNĚ
- Amfiteátr v lázeňském parku (před lázeňským domem Prusík)
19:00 hod – 20:15 hod – „3. Folklorní večer v Konstantinových Lázních“
Účinkují: Jiskra 58 (Plzeň), CAS Ilinden (Makedonie), Spandan (Indie),Venezuela Tierra de Encanto (Venezuela)
Moderuje: Michaela Vondráčková
/V případě nepřízně počasí akce proběhne v lázeňském hotelu Alžbětin dvůr/
ČTVRTEK 9. 6. 2011
PLZEŇ
- 2. ZŠ – Výchovný koncert zahraničního folkloru /zadáno/
Začátek: 10:00 a 11:00 hod
Účinkují: Rozsutec (Slovensko), Shabab Elmarwa (Egypt)
- 28. ZŠ – Výchovný koncert zahraničního folkloru /zadáno/
Začátek: 10:00 hod
Účinkují: CAS Ilinden (Makedonie), Spandan (Indie)
- Gymnázium L. Pika – Výchovný koncert zahraničního folkloru /zadáno/
Začátek: 10:00 hod
Účinkuje:Venezuela Tierra de Encanto (Venezuela)
:
- Scéna U Branky – 20:00 – 21:30 hod – „Český tanec“
Účinkuje: Mladina (Plzeň)
ČIŽICE
- Sportovní areál (v případě nepřízně počasí sál restaurace „U bizona“), 18:30 – 20:00 hod – „5. Folklorní večer“
Účinkují: Úslaváček (Starý Plzenec), Rokytka (Rokycany), Spandan (Indie), Rozsutec (Slovensko)
VRČEŇ
· Scéna na návsi
19:00 – 20:30 hod - „Pod vrčeňskou lípou“ – 8. Malé folklorní slavnosti
Účinkují: CAS Ilinden (Makedonie), Shabab Elmarwa (Egypt), Venezuela Tierra de Encanto (Venezuela)
Moderuje: Petr Mašek
PÁTEK 10. 6. 2011
PLZEŇ
- Domov důchodců sv. Jiří, Mohylová tř. 92, 16:00 hod - „Soubor CAS Ilinden z MAKEDONIE a Shabab Elmarwa z EGYPTA plzeňským seniorům“ /zadáno/
- Scéna „U Branky“
16:00 – 16:40 hod – „Čertova díra“ – pohádka v podání Divadelního spolku Tadeáš Guláš ze Lhoty (autor Miroslav Petr)
17:00 – 17:45 hod – „Velký dechový orchestr 4. ZUŠ Chválenická 17, Plzeň“ (vedoucí: Stanislav Razák)
18:00 – 20:00 hod – „V dobrém jsme se v Plzni sešli…“
(oficiální zahájení festivalu - přehlídka souborů 15. ročníku festivalu)
Účinkují: Spandan (Indie), Mladina (Plzeň), CAS Ilinden (Makedonie), Shabab Elmarwa (Egypt), Rozsutec (Slovensko), Venezuela Tierra de Encanto (Venezuela)
Moderuje: Michaela Vondráčková
- HOTEL IBIS, 22:00 hod – Společenské setkání vedoucích souborů a festivalových hostů /zadáno, vstup na pozvánku/
SOBOTA 11. 6. 2011
PLZEŇ
- Scéna „U Branky“
10:30 – 12:00 hod– „Z Čech na Moravu…a zase zpátky“
(česko-moravský pořad)
Účinkují: Jiskra 58 (Plzeň), Domažlická dudácká muzika (Domažlice), Žerotín (Strážnice), Mladina (Plzeň)
Moderuje: Jan Markup
- Scéna na náměstí Republiky, 13:00 – 13:15 hod - Vystoupení souboru ROZSUTEC ze SLOVENSKA /v rámci Historického víkendu/
- Scéna na náměstí Republiky, 13:15 – 13:30 hod - Vystoupení souboru CAS ILINDEN z MAKEDONIE /v rámci Historického víkendu/
SLAVNOSTNÍ HISTORICKÝ A KROJOVANÝ PRUVOD MĚSTEM – začátek ve 14:00 hod
- Scéna „U Branky“
15:00 – 17:00 hod – „Plzeňská folklorní zastavení“ – hlavní sobotní pořad
Účinkují: Jiskra (Plzeň), CAS Ilinden (Makedonie), Domažlická dudácká muzika (Domažlice), Veličánek (Velká nad Veličkou), Spandan (Indie), Žerotín (Strážnice), Mladina (Plzeň), Rozsutec (Slovensko), Shabab Elmarwa (Egypt)
Moderuje: Vladimír Šťovíček
(Pořad natáčí Český rozhlas Plzeň)
- Scéna na náměstí Republiky, 16:15 – 16:45 hod - Vystoupení souboru VENEZUELA TIERRA DE ENCANTO z VENEZUELY /v rámci Historického víkendu/
- Scéna „U Branky“
20:00 – 20:45 – Samostatný pořad slovenského souboru ROZSUTEC ze Žiliny
Moderuje: Ján Pekár /v režii Regionální obce Slováků, Plzeň/
- SPŠD Karlovarská 99, od 22:00 hod – Společenské setkání všech účastníků festivalu /zadáno/
NEDĚLE 12. 6. 2011
PLZEŇ
· Měšťanská Beseda (Malý sál), od 9:00 hod – Oficiální přijetí souborů a hostů festivalu primátorem města Plzně Martinem Baxou /zadáno, vstup na pozvánku/
- Scéna „U Branky“
11:00 – 13:00 hod - „Nebudem pořád tak maličký…“ - hlavní dětský pořad
Účinkují: Jiskřička (Plzeň), Mladinka (Plzen), Úslaváček (Starý Plzenec), Dudáček (Stod), Veličánek (Velká nad Veličkou), Plzeňaček (Plzeň)
/ Během pořadu se představí vítězové regionálního kola soutěže „Zpěváček 2011“/
Moderuje: Dalibor Bárta
13:00 – 14:00 hod - „Zahraniční hosté se loučí“
13:00 – CAS ILINDEN, Gigola (REPUBLIKA MAKEDONIE)
13:20 – SPANDAN SANSKRUTIK TRUST, Ahmedabad (INDIE)
13:40 – VENEZUELA TIERRA DE ENCANTO, Caracas (VENEZUELA)
Moderuje: Dalibor Bárta
- Scéna na náměstí Republiky, 14:00 – 14:30 hod - Vystoupení souboru SHABAB ELMARWA z EGYPTA /v rámci Historického víkendu/
- Český rozhlas Plzeň (Náměstí Míru 10), velké hudební studio
14:00 – 15:00 hod - „U muziky s Plzeňáky“ (veřejná rozhlasová nahrávka lidových muzik) /Vstup zdarma/
Účinkují: lidové muziky folklorního souboru Žerotín ze Strážnice, Rozsutec ze Žiliny (Slovensko) a Domažlická dudácká muzika
Moderuje: Michaela Vondráčková
Doprovodný program festivalu:
- Staročeský jarmark a ukázky lidových řemesel – 10. – 12. 6.
(prostor před Brankou)
- Občerstvení s posezením (scéna U Branky) – 10. – 12. 6.
- Výstava nejlepších prací dětské výtvarné soutěže „Lidové tradice očima dětí –Namalujme písničku“ (Pierot Café, Palackého nám. 3, Plzeň, 30.5. – 30.6.2011)