Zveme na festivaly, koncerty a akce

Zveme na festivaly, koncerty a akceJsme mediálními partnery významných festivalů (MFF Strážnice, Chodské slavnosti, Slovácký rok, Mezinárodní dudácký festival Strakonice, F-scéna, Kubešova Soběslav apod.). Na těchto stránkách přinášíme podrobné informace ö festivalových programech, které nabízíme také ve vysílání.

Rádi se s vámi podělíme také o informace o koncertech a akcích cimbálových muzik, folklorních souborů a koncertů dechových hudeb. Pozvánky nabízíme v dopoledních Voničkách (pondělí - sobota v 10.30).

Vonička lidových písní: pozvánka na finále soutěžní přehlídky Děti a píseň Slovácka

Vonička lidových písní: pozvánka na finále soutěžní přehlídky Děti a píseň Slovácka

20. dubna 2023, 21:29

V páteční Voničce lidových písní vás pozveme na sobotní odpoledne (od 15 hodin) do kulturního domu Veselí nad Moravou, kde se koná finále soutěžní přehlídky mladých zpěváků Děti a píseň Slovácka. V rámci přehlídky se tu představí ti nejlepší zpěváčci z Horňácka, Podluží, Kyjovska,Uherskohradišťstka,Uherskobrodska, Strážnicka, Veselska, Mikulovska, moravských Kopanic, Podluží a Hanáckého Slovácka. Dětské zpěváčky obou soutěžních kategorií doprovodí Cimbálová muzika Radošov a Cimbálová muzika Šmytec.  Výkony soutěžících posoudí třináctičlenná odborná porota složená z významných osobností lidové hudby v jednotlivých regionech. Vítězové přehlídky postoupí do celostátního kola soutěže pod záštitou Českého rozhlasu a orchestru BROLN. V dnešní Voničce vám tedy zazpívají dětští zpěváci z celého moravského Slovácka.

Vonička lidových písní: pozvánka na  koncert Brněnského Valášku

Vonička lidových písní: pozvánka na  koncert Brněnského Valášku

18. dubna 2023, 22:34

Ve středeční Voničce lidových písní vás pozveme na sobotní celosouborové představení Brněnského Valášku s názvem Vítaj, vítaj, máji. Koncert proběhne v sobotu 22. dubna 2023 v Kulturním centru Semilasso v brněnském Králově Poli a začíná v 16.30. Kromě vystoupení tanečníků, muzikantů a zpěváků pořadatelského Brněnského Valášku proběhnou ve foyer sálu ukázky výroby a prodej výrobků lidových řemeslníků. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Vonička: pozvánka na komentovanou prohlídku výstavy Kouzelné obrázky

Vonička: pozvánka na komentovanou prohlídku výstavy Kouzelné obrázky

31. března 2023, 00:12

V páteční Voničce lidových písní vás pozveme do Břeclavi-Poštorné, kde v prostorách prvorepublikové Havlíčkovy vily  máte ode dneška do neděle poslední možnost navštívit výstavu Kouzelné obrázky. Přijďte se pokochat úžasnými, detailně vystřiženými postavičkami výtvarnice Kornelie Němečkové; „Je to zřejmě moje poslední výstava a jsem nadšená z toho, jak vypadá“, podotkla oceňovaná umělkyně, proslulá vytvořením papírové vystřihovánky Andulky - dívky s mašlí a ptáčkem, kterou Česká televize použila do úvodní znělky populárního dětského pořadu Zpívánky. Expozici doplňují díla naivních umělců Adžany Modlitbové, Miroslava Potomy a Františka Pavlici. Obrazy od těchto tří umělců si můžete navíc zakoupit a podpořit pořadatelský nadační fond Moravská krása. Pozvánku spolu s písničkami, které zazněly ve Zpívánkách, si můžete poslechnout v pátek od 10:30 hodin.

Vonička: pozvánka na okresní kola soutěže Děti a píseň Slovácka 2023

Vonička: pozvánka na okresní kola soutěže Děti a píseň Slovácka 2023

22. března 2023, 14:57

Ve Voničce lidových písní v sobotu od 10:30 vás pozveme na oblastní kola soutěže Děti a píseň Slovácka 2023 pro dětské zpěváky ve věku od 10 do 15 let; proběhnou o víkendu, tedy v sobotu a v neděli 25. a 26.března odpoledne. V sobotu to bude přehlídka Vyletěla holubička v Kyjově a Mikulovský zpěváček v Mikulově, v neděli soutěže Zpěváček Podluží ve Starém Poddvorově, Slovácká stuha ve Veselí nad Moravou, Zpěváček Hanáckého Slovácka ve Ždánicích, Zpěváček Strážnicka Vaška Harnoše ve Strážnici a okresní finále soutěžní přehlídky Zazpívej, slavíčku v sále Reduty Uherské Hradiště, kde soutěžící zpěváčky (bude jich celkem neuvěřitelných třicet jedna!) doprovodí Cimbálová muzika Pavla Štulíra. Přijďte podpořit naše nejmladší zpěváky lidových písní.

Vonička lidových písní: pozvánka  na akci Fašank Brno 2023

Vonička lidových písní: pozvánka  na akci Fašank Brno 2023

16. února 2023, 17:27

Ve Voničce lidových písní v sobotu 18. a v pondělí 20.února od 10:30 na Proglasu vás slovem i hudebními ukázkami pozveme tentokrát do Brna na Fašank Brno 2023 na úterý 21. února; akci organizuje Slovácký soubor Šafrán Brno a jejím cílem je přiblížit široké veřejnosti jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. Pro ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy včetně průvodu masek se podařilo získat řadu brněnských folklorních souborů a skupin – mimo jiných Krojovanou skupinu z Komína, Soubor Brněnský Valášek, Soubor Lučina, Soubor Májek, Slovácký krúžek v Brně a VUS Ondráš a samozřejmě i pořadatelský Šafrán Brno. Oficiální zahájení akce proběhne v úterý 21. února v 17hodin v Paláci šlechtičen, následovat budou ukázky lidových tanců a zvyků z regionů Moravy, včetně ukázrek tradičních fašankových masek.

Vonička lidových písní: pozvánka na 71. Slovácký ples v Brně

Vonička lidových písní: pozvánka na 71. Slovácký ples v Brně

16. ledna 2023, 15:24

Slovácký krúžek v Brně pořádá  71. Slovácký ples, tentokrát Na kopaničárskou notu. Koná se v sobotu 21. ledna 2023 od 18 hodin v Kulturním centru Babylon na Kounicově ulici. Vystoupí Folklorní soubor Kopaničár ze Starého Hrozenkova, zahrají Dechová hudba Hrozenčané, Kopaničiarska muzika Martina Janšty, Muzika Jana Rapanta z Kopaničáru a také domácí Cimbálová muzika Slováckého krúžku v Brně.

Vonička lidových písní: pozvánka  na výstavu Fenomén cimbál

Vonička lidových písní: pozvánka  na výstavu Fenomén cimbál

7. ledna 2023, 01:25

Ve Voničce lidových písní vás v sobotu od 10:30 pozveme do Slováckého muzea  ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti, kde si pouze do neděle 15. ledna  můžete prohlédnout výstavu Fenomén cimbál. Výstava reflektuje jak jeho historický a nástrojový vývoj v kontextu tradiční lidové hudby, tak rozfázovaný postup výroby cimbálu a výsledný produkt dokumentovaný na současných výrobcích cimbálu v České republice.  Výstavu doplňují i komentované prohlídky – poslední se koná ve středu 11. ledna v 17 hodin za účasti kurátora výstavy a výborného cimbalisty Jana Káčera

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert VUS Ondráš - Cesta světla

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert VUS Ondráš - Cesta světla

19. prosince 2022, 13:34

Středeční dopolední půlhodinku v čase Voničky lidových písní od 10,30 věnujeme pozvánce na nový vánoční koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem Cesta světla, který skrze hlasy a hudební instrumenty Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru nechává rozeznít vánoční příběhy z českých a moravských koled v nevšedních hudebních úpravách skladatele Jiřího Slavíka. Vrcholem koncertního bloku osmi představení bude brněnský koncert v úterý 27. prosince v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. 

Jiří Slavík, který pro Vojenský umělecký soubor Ondráš připravil pásmo koled a vánočních písní Cesta světla, bude v pátek 30. prosince od 19.15 hostem Milana Tesaře v pořadu Jak se vám líbí. Představí nám toto nové album, vysvětlí, proč a jak některé dobře známé koledy přepracoval, a bude hovořit také o tom, jak se on se svou francouzskou manželkou a dětmi tráví Vánoce a co si případně doma ve vánoční době zpívají.

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert Malé české muziky Jiřího Pospíšila

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert Malé české muziky Jiřího Pospíšila

19. prosince 2022, 12:50

V rámci naší půlhodinky s lidovou muzikou vás pozveme tentokrát do pražského Divadla Miriam v Praze-Strašnicích u kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie na ulici Strašnické, kde se uskuteční tradiční vánoční koncert Malé české muziky Jiřího Pospíšila. Na koncertu Jak jsi krásné, neviňátko zazní známé i málo známé české a moravské lidové písně adventního a vánočního času. Konat se bude  ve středu 21. prosince od 17 hodin. 

Vonička lidových písní: pozvánka FS Jánošík  na Valašské vánoce v Brně

Vonička lidových písní: pozvánka FS Jánošík  na Valašské vánoce v Brně

8. prosince 2022, 15:57

Páteční půlhodinku Dopoledního proudu určenou Voničce lidových písní s radostí věnujeme pozvánce na „vánoční vinšování“ Folklorního sdružení Jánošík a Dětského tanečního studia Ondrášek. Budou to Valašské Vánoce v Brně, které se uskuteční v pátek 16. prosince od 18 hodin, a to v kostele J. Á. Komenského (což je tzv. Červený kostel) v Brně; hrát a zpívat budou kromě hostitelského Ondrášku, Cimbálová muzika Soláň z Rožnova pod Radhoštěm se svými sólisty Pavlem Ptáčkem, Marií Křenkovou a Michaelou Bařinovou. Na moravské gajdy z dílny svého otce Pavla zahraje Petr Číp. V dnešní Voničce tedy uslyšíte Soláň se sólisty Pavlem a Petrem Čípovými a zpěváky Pavlem Ptáčkem, Michaelou Bařinovou, Františkem Prokopem s dívčím sborem Krůžek šty tet. 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web