Pozvánka na koncert a setkání ženských sborů

Nádherné hlasy mladých zpěvaček v různorodých lidových písních se rozezvučí v sobotu 26. března 2011 od 19.30 hodin v Brně.

Koncert se koná v Restaurant a Music Clubu, Moravské náměstí 15, Brno. Tentokrát se zde setkají Pěvecká skupina Kmotričky z Brna, Dívčí sbor Darebnice s cimbálovou muzikou Harafica z Uherského Hradiště a Dívčí pěvecký sbor Oskoruša z Velké nad Veličkou.

 

V koncertu nazvaném „Slúbela mu v pivnici…“ v jejich podání uslyšíme jak balady a písně milostné, tak i žertovné až „košilaté“  z Moravského Slovácka – Dolňácka, Horňácka, Strání, myjavských Kopanic, ale také například goralské vícehlasé halekačky a exotické melodie rumunských Cikánů. Pro ty návštěvníky, kteří se přijdou nejen podívat a zaposlouchat, ale třeba se i něčemu přiučit, je po koncertu připravena malá škola tance v níž bude taneční pedagog Lucie Fabišiková učit sedláckou z Horňácka.

 

Kmotričky

 

Pěvecká skupina KMOTRIČKY

vznikla zcela náhodou v roce 2005. Kmotričky jsou především dobré kamarádky, kterým se líbí autentické, nestylizované podání lidových písní. Pro jevištní tvorbu využívají archivní materiály a záznamy z různých regionů Moravy a Slovenska, přičemž se snaží zachovávat stylovou čistotu regionů i zpěváckých osobností. Vzhledem k tomu, že většina Kmotriček studovala etnologii, etnochoreologii, etnomuzikolofii či pedagogiku lidového tance, využívají autentické zvukové a taneční záznamy pro svůj odborný růst. Zpívají bez hudby, za doprovodu archaických i novějších hudebních nástrojů, ale spolupracují i s různými lidovými hudbami a osobnostmi.
Pěvecká skupina Kmotričky se představila nejen na řadě folklorních festivalů a koncertů u nás, ale vystupuje také pro nefolklorní obecenstvo a přivezla si vavříny mimo jiné z celostátního soutěžního festivalu Šaffova ostroha (Dlhé Klčovo – východní Slovensko, 2007) a je nositelem ocenění Laureát Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v ČR Jánošíkov dukát. 

 

Darebnice

 

Dívčí sbor DAREBNICE

Když v roce 2005 připravovala CM Harafica vánoční koncert, chtěla jej oživit dívčím sborovým zpěvem. Chlapci tedy pozvali ke spolupráci své kamarádky a přítelkyně a úspěšné vystoupení dalo vzniknout dívčímu sboru Darebnice, který je dnes nejen důležitou součástí koncertů muziky, ale děvčata se podílela také na vzniku CD, které vyšlo v roce 2010.
Darebnice zpracovávají především písňový materiál z Moravského Slovácka, především z Dolňácka, a aktivně se podílejí na projektu Tancujeme s Haraficou. Úspěch slavily na řadě festivalů, např. Hudecké dny Slávka Volavého v Břeclavi, Popovský kontráš, Festival vinných sklepů Velké Bílovice.

 

Oskoruša
 

Dívčí sbor OSKORUŠA

vznikl poněkud netradičně před třemi lety na popud Musicy Folkloriky původně pro jednorázový hudební projekt. Následoval jednomyslně přijatý návrh všech členek tehdy zatím bezejmenného tělesa scházet se i nadále. Repertoár sboru Oskoruša vychází především z písňového fondu regionu Horňácko a příhraniční oblasti myjavských Kopanic, často ale sáhnou také do zpěvníků jiných slovenských regionů. Vystupují nejčastěji se souborem Velička z Velké nad Veličkou nebo v rámci koncertů Musicy Folkloriky či Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče.
Sama o sobě děvčata říkají: "Oskoruša se jmenujeme ne podle stromu, ale protože jsme všecky takové oskoruše" (regionální synonymum pro nezbednice, darebnice).

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Nightingale (2020); Interpret: Severin Robert; Album: Severin Robert: Postcard From Budapest
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

Regiony

Regiony

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Partneři

Harmonie_logo_velke_web