Vonička lidových písní: pozvánka na Horňácké slavnosti 2022

Pořad v souvislostech


Vonička lidových písní
Audioarchiv

Po dvouleté odmlce se letos opět v Louce, v Hrubé a Malé Vrbce, v Javorníku, ale především ve Velké nad Veličkou budou konat Horňácké slavnosti 2022 - jako vždy v období kolem svátku sv. Máří Magdaleny, letos tedy od pátku 22. července do neděle 24. července 2022. Jedinečný autentický folklorní festival zve k poslechu i k osobní návštěvě.

Páteční večerní program na Horňáckém stadionu na Strážné hůrce ve Velké nad Veličkou návštěvníkům od 19 hodin postupně představí pořad Ladislava Jagoše-Jožíčka k 50. výročí folklorního souboru Lipovjan s názvem Keby nám to Pámbu dal, medailon k několikerému výročí muzikantů z rodu Kubíků z Velké nad Veličkou A tam hore pri járečku a pořad Petra Pavlince Zabila panička pána aneb o zločinu a trestu v lidových písních.

Velice pestrý je i víkendový program: sobotní odpoledne začíná od 13 hodin ve Velké u kostela, kde Judita Kučerová, Štěpánka Tomčalová a Petr Galečka představí Sedmero podob horňáckéj dívky; následuje program v domě č.p. 166, kde od 15.00  proběhne pořad Petra Miškeříka k 65.výročí založení Mužského sboru ve Velké nad Veličkou V dobrém sme sa zešli;  naváže  populární soutěž Supí škrek aneb O najvěčího znalca horňáckých sedláckých s Cimbálovou muzikou Libora Supa (proto tedy "supí škrek"=krákání). Pětašedesátiny oslaví v hlavním programu (od 20.45 "horňáckého času", tedy jak počasí a programový skluz dají)  na Horňáckém stadionu na Strážné hůrce samotné Horňácké slavnosti pořadem Na Horňácku hudci hudú, ej, aj tam pěkně tancujú. Předchází obvyklý pořad dětských horňáckých souborů Na Zlatú bránu v režii Jany Švrčkové a Magdaleny Maňákové. Po skončení hlavního programu následuje na Strážné hůrce volná zábava a hraní a zpívání po skupinkách - tedy pro mnohé návštěvníky vrchol celých Horňáckých slavností:  Noc s hudci s celou řadu muzikantských účastníků programu, kteří z pódia volně přejdou mezi diváky a zazpívají a zahrají si společně s nimi. Ti nejvytrvalejší se prozpívají a vyhrají až do východu slunce.

Nedělní odpolední program na kuželovském „větřáku“ zahájí ve 14 hodin pořad Lukáše Matuly a Petra Kostelanského Ej, není, není nad jiného; od 16 hodin si připomeneme 70. narozeniny Jury Miškeříka a pětaosmdesátiny Jaroše Hrbáče v pořadu s vtipným názvem Sami sobě - připravil ho totiž sám Jura Miškeřík. 

Horňácké slavnosti – to ovšem nejsou pouze hudební pořady. V budově Obecního úřadu Velká nad Veličkou už ve čtvrtek proběhne vernisáž dvou výstav: Na Horňácku mezi dětmi k 60. výročí dětských pořadů na Horňáckých slavnostech a Nežít nadarmo s obrazy Josefa Korejze Blatinského. V pátek od 15 hodin se otevře nové Muzeum na Sťahlovém pri studni v Javorníku výstavou Obrazy Josefa Chreny. Vrbecké muzeum nabídne výstavu Lidičky, pohleďte, jaká je to krása a Válcový mlýn Antonína Nováka ve Velké hostí obrazovou výstavu Horňácké múzy Lenky Jurečkové. V Čechově dvoře v obci Louka probíhá výstava Kdo jsou Romové na Horňácku. V sobotu od devíti hodin až do nedělního odpoledne se na Velickém náměstí koná tradiční Jarmak a v areálu obecního úřadu rovněž už tradiční Výstava drobného zvířectva. V neděli od 11.45 se v kostele Sv. Máří Magdalény slouží slavná mše svatá – Patrocinium. Všude budete vítáni.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web