Jubileum Konrádyho dudácké muziky

Jubileum Konrádyho dudácké muziky

Konrádyho dudácká muzika slaví v letošním roce neuvěřitelných 60 let společného muzicírování. A to už je třeba řádně oslavit. Samozřejmě jak jinak, než v komponovaném pořadu, který se koná v rámci 61. ročníku Chodských slavností v Domažlicích.

Pořad se jmenuje ALOU PÁNI MUZIKANTÍ, ZMÁČKNITE SVÝ INŠTRMENTY. Shlédnete jej v sobotu 15. srpna od půl osmé večer na pódiu pod Chodským hradem. 

Z původní dudácké muziky, která vznikla v roce 1955, hrají ještě dva její zakladatelé – Antonín Konrády a Zdeněk Bláha. A snad proto, že si mohou svoje dudy (v chodském nářečí puklíky) přifouknout měchem. Známí a vynikající klarinetisté Vladimír Baier a František Pikhart to štěstí neměli. Nahradili je výborní Roman Kaas a pokračovatel rodinné tradice Vlastimil Konrády – oba učitelé na ZUŠ.

Na popularitě Konrádyho dudácké muziky se podíleli a podílejí výborní zpěváci z Chodska, např. již zesnulá Věra Rozsypalová-Bláhová a současný zpěvák a dudák Václav Švík. Následovníky má Antonín Konrády nejen ve své dceři a synovi, ale také ve čtyřech vnoučatech, která mačkají nejen puklíky, ale věnují se hře i na další hudební nástroje.

Konrádyho dudácká muzika zahrála v Praze na tiskové konferenci konané u příležitosti Chodský slavností 2015

Konrádyho dudácká muzika z Domažlic patří mezi nejlepší skupiny v České republice ve svém žánru.  V plzeňském rozhlasovém studiu nahrála víc jak 600 chodských písniček a orchestrálních skladeb a bývala častým hostem Československé televize. Konrádyovci jsou známí i v zahraničí, vystupovali v mnoha státech Evropy, účinkovali v různých hudebních a folklorních pořadech a natáčela zde i televizní pořady.

Konrádyho dudácká muzika čerpá písně z osmidílného Chodského zpěvníku sběratele a hudebního skladatele Jindřicha Jindřicha. Většinu úprav a vlastních skladeb vytvářel Vladimír Baier. V současné době hraje muzika ve složení: Roman Kaas, Vlastimil Konrády, legendární Antonín Konrády, neméně známý Václav Švík, dále Jaroslav Lucák, nestor a dlouholetý hudební redaktor plzeňského studia Českého rozhlasu Zdeněk Bláha, a dále Ivana Červená a Lenka Turníková.


John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web