Värttinä v Praze a v jeskyni

Värttinä v Praze a v jeskyni
11. dubna 2017 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Dva koncerty v Česku odehraje v květnu 2017 finská skupina Värttinä. Vystoupí 25. května v Lucerna Music Baru v Praze a o dva dny později v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Telefonický rozhovor se skupinou Värttinä vám nabídneme v pátek 12. května od 19.15 v rámci pořadu Jak se vám líbí.

V Praze se Värttinä představí v rámci koncertní série Mezinárodní víkend žen, a to během společého večera s českou skupinou BraAgas. Koncert v jeskyni výpustek je součástí mezinárodního benefičního festivalu Cave Beat a jeho výtěžek jde na podporu zaměstnáváání lidí s mentálním postižením.

Hudba skupiny Värttinä vychází z tradičního finského stylu runo, což je forma epická, vzdáleně připomínající například naše lidové balady. Kapela vysvětluje, že tradice tohoto stylu trvá více než 1000 let a že staré texty pocházejí ještě z období Vikingů. Melodie bývají pentatonické, což znamená, že namísto dnešních stupnic používají jen pět tónů. „Díky Vikingům vznikla celá řada paralel mezi Skandinávií a keltským světem,“ dočteme se například ve vzorně vybaveném bookletu alba Snow Angel, výběru skladeb, který před lety vyšel u české firmy Indies. 

Co je na hudebním projevu a pojetí Värttinä tak nevšedního a přitažlivého? ptal se publicista Leoš Kofroň před 20 lety v časopisu Rock & Pop. A odpovídá si: „Především už samo spojení zpěvu a muziky působí neobvykle. Dále, souznění hlasů vokalistek vychází z rytmu mluvené řeči a pohybuje se buď v intervalech, které vytvářejí neotřelý harmonický efekt a zní skutečně uhrančivě a energicky, nebo všechna děvčata používají zpěv v unisonu.“