Värttinä – koncert v Praze

Värttinä – koncert v Praze
11. února 2017 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V rámci festivalu Mezinárodní víkend žen vystoupí v Praze finská skupina Värttinä. Její koncert se uskuteční 25. května 2017 v Lucerna Music Baru.

Skupina Värttinä pochází z městečka Rääkkylä v Karélii ve východním Finsku, 40 km od ruské hranice.U jejího zrodu stály před 33 lety sestry Mari a Sari Kaasinenovy. Charakteristickým rysem souboru, který čerpá ze starých finských a karelských písní, je pronikavý ženský zpěv, ale také neobvyklé nástrojové obsazení. Velmi osobitý hudební doprovod tvoří akustické nástroje jako akordeon, housle, saxofon a kytara, ale také finská citera kantele.

Průlom na mezinárodní scénu se Värttinä podařil s deskou Oi Dai z roku 1991. K prvním větším personálním změnám došlo v 90. letech, když členky souboru začaly studovat na helsinské Sibeliově hudební akademii. Míšení rocku, jazzu a lidovek jim vyneslo finskou cenu Emma, BASF Master Award, Finland Prize a Womex Artist Award.

V Praze Värttinä 25. května představí písně ze svého posledního studiového alba Viena a další skladby z jejich více než třicetileté hudební kariéry, během které Värttinä vydala dvanáct studiových alb. 

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music