Värttinä – koncert v Praze

Värttinä – koncert v Praze
11. února 2017 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V rámci festivalu Mezinárodní víkend žen vystoupí v Praze finská skupina Värttinä. Její koncert se uskuteční 25. května 2017 v Lucerna Music Baru.

Skupina Värttinä pochází z městečka Rääkkylä v Karélii ve východním Finsku, 40 km od ruské hranice.U jejího zrodu stály před 33 lety sestry Mari a Sari Kaasinenovy. Charakteristickým rysem souboru, který čerpá ze starých finských a karelských písní, je pronikavý ženský zpěv, ale také neobvyklé nástrojové obsazení. Velmi osobitý hudební doprovod tvoří akustické nástroje jako akordeon, housle, saxofon a kytara, ale také finská citera kantele.

Průlom na mezinárodní scénu se Värttinä podařil s deskou Oi Dai z roku 1991. K prvním větším personálním změnám došlo v 90. letech, když členky souboru začaly studovat na helsinské Sibeliově hudební akademii. Míšení rocku, jazzu a lidovek jim vyneslo finskou cenu Emma, BASF Master Award, Finland Prize a Womex Artist Award.

V Praze Värttinä 25. května představí písně ze svého posledního studiového alba Viena a další skladby z jejich více než třicetileté hudební kariéry, během které Värttinä vydala dvanáct studiových alb.