V Brně vystoupil Richard Bona

V Brně vystoupil Richard Bona
27. října 2007 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Jedním z vrcholů podzimní koncertní sezóny v Brně bylo v úterý 23. října vystoupení kamerunského baskytaristy a zpěváka Richarda Bony v rámci festivalu Afro Latin Fest 2007. Sólista s doprovodem mezinárodní kapely potěšil nejen příznivce latinskoamerické hudby a jazzu, ale samozřejmě i příznivce afrických harmonií a překvapivě i vícehlasého zpěvu.

Baskytarista Richard Bona a trumpetista Taylor Haskins v Semilassu v Brně (foto: M. Tesař)Kamerunský baskytarista Richard Bona prožil několik let ve Francii a v současné době působí po boku největších jazzových hvězd v New Yorku. Do brněnského Semilassa přijel se svou mezinárodní sestavou, kterou tvoří dva Američané – kytarista Adam Stoler a trumpetista Taylor Haskins – a dále surinamský klávesista Etiene Sadwijk, kubánský bubeník Ernesto Simpson a kolumbijský perkusista Torres Martinez.

Kdo zná Bonu především jako jazzového umělce, byl možná koncertem překvapený. Hned na začátku vystoupení se publikum dočkalo afrických melodií, zatímco ve druhé polovině kapela zařadila několik svižných skladeb v brazilském rytmu (brazilské hudbě se Bona věnuje na svém nejnovějším albu Tiki). K nejvděčněji přijatým momentům večera patřila Bonova „velmi stará česká píseň, stará 3000 let“ – v reálném čase mixovaný vícehlasy zpěv a capella, který po zpěvákově odchodu do zákulisí („jíst českou polévku“) vystřídalo dlouho sólo kolumbijského perkusisty Martineze.

Zatíimco v první části večera se Bona představoval spíše jako zpěvák zajímavého hlasu (často pracující s falsetem), svou virtuózní hru na baskytaru dával na odiv v závěru koncertu. Výsledkem byl nejen kvalitní hudební zážitek, ale také zábavná show v tom nejlepším slova smyslu.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web