Tanxugueiras: Vyvarovat se folklorních klišé

Tanxugueiras: Vyvarovat se folklorních klišé
27. července 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Trio Tanxugueiras, které tvoří tři mladé ženy, čerpá z galicijské tradiční hudby, založené především na zpěvu a rytmu tamburín. Jejich písně pojednávají o současných tématech, o politické svobodě, o přátelství i o nutnosti vzepřít se jakékoli diktatuře. Se skupinou jsme hovořili na světovém hudebním veletrhu WOMEX v portugalském Portu.

Rozhovor s galicijským triem Tanxugueiras

Jak jste se dostaly k lidové hudbě?

Naše cesta k lidové hudbě byla naprosto přirozená. Chodily jsme na takzvané „foliadas“, což jsou hudební večery konané uvnitř nebo venku, kde se společně zpívá galicijská lidová hudba. Odtud už byl jen krůček k tomu, abychom se této hudbě začaly věnovat ještě víc do hloubky.

A tedy ke vzniku kapely…?

Jak už jsme říkaly, setkávaly jsme se na hudebních slavnostech „foliadas“. To byl původně náš jediný plán – potkávat se tam a zahrát si a zazpívat společně. Teprve postupně z toho vzniklo něco, co jsme na počátku neplánovaly, a sice kapela, která se postupně profesionalizovala.    

Vycházíte z folkloru, ale váš zvuk je velmi elektronický a taneční. Jak jste k němu dospěly?

Hned od počátku jsme se jako kapela chtěly přiblížit tomu, co hrajeme dnes, to znamená směsi lidové hudby a toho, čemu bychom mohli říkat urban music [urban mjúzik], tedy hudby spíše elektronické. Ale úplně na začátku jsme moc nevěděly, jak toho dosáhnout. Vyšly jsme tedy od akustické tradiční hudby a výsledný tvar jsme postupně hledaly, až jsme dopěly k tomu, co hrajeme dnes.    

Jak důležité jsou pro vás texty lidových písní?

Texty lidových písní, které zpíváme, jsou pro nás velmi důležité. Základní pravidlo, kterého se držíme, je takové, že se na jednu stranu snažíme ctít tradici a mít k ní respekt, na druhou stranu se chceme vyvarovat některých klišé, která byla součástí folkloru. Ve starých písních nacházíme třeba příklady sexismu a těm se snažíme vyhýbat. Některé texty tedy lehce aktualizujeme, ale i tak zůstává v lidových písních mnoho témat, která k dnešním posluchačům promlouvají úplně stejně, jako promlouvaly k lidem dříve. Jsou to písně o lásce nebo o každodenním životě.    

Jste čistě ženská skupina. Má to nějaký hlubší význam?

Role žen v této tradiční hudbě byla vždy velmi důležitá. Právě ženy totiž tyto písně uchovávaly pro další generace, předávaly je ústním podáním svým dětem. Bez žen by se nám tedy tato hudba nedochovala. A pro nás je velmi důležité být součástí této tradice a pokračovat v ní. Jsme na to velmi hrdé.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web