Tanxugueiras: Vyvarovat se folklorních klišé

Tanxugueiras: Vyvarovat se folklorních klišé
27. července 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Trio Tanxugueiras, které tvoří tři mladé ženy, čerpá z galicijské tradiční hudby, založené především na zpěvu a rytmu tamburín. Jejich písně pojednávají o současných tématech, o politické svobodě, o přátelství i o nutnosti vzepřít se jakékoli diktatuře. Se skupinou jsme hovořili na světovém hudebním veletrhu WOMEX v portugalském Portu.

Rozhovor s galicijským triem Tanxugueiras

Jak jste se dostaly k lidové hudbě?

Naše cesta k lidové hudbě byla naprosto přirozená. Chodily jsme na takzvané „foliadas“, což jsou hudební večery konané uvnitř nebo venku, kde se společně zpívá galicijská lidová hudba. Odtud už byl jen krůček k tomu, abychom se této hudbě začaly věnovat ještě víc do hloubky.

A tedy ke vzniku kapely…?

Jak už jsme říkaly, setkávaly jsme se na hudebních slavnostech „foliadas“. To byl původně náš jediný plán – potkávat se tam a zahrát si a zazpívat společně. Teprve postupně z toho vzniklo něco, co jsme na počátku neplánovaly, a sice kapela, která se postupně profesionalizovala.    

Vycházíte z folkloru, ale váš zvuk je velmi elektronický a taneční. Jak jste k němu dospěly?

Hned od počátku jsme se jako kapela chtěly přiblížit tomu, co hrajeme dnes, to znamená směsi lidové hudby a toho, čemu bychom mohli říkat urban music [urban mjúzik], tedy hudby spíše elektronické. Ale úplně na začátku jsme moc nevěděly, jak toho dosáhnout. Vyšly jsme tedy od akustické tradiční hudby a výsledný tvar jsme postupně hledaly, až jsme dopěly k tomu, co hrajeme dnes.    

Jak důležité jsou pro vás texty lidových písní?

Texty lidových písní, které zpíváme, jsou pro nás velmi důležité. Základní pravidlo, kterého se držíme, je takové, že se na jednu stranu snažíme ctít tradici a mít k ní respekt, na druhou stranu se chceme vyvarovat některých klišé, která byla součástí folkloru. Ve starých písních nacházíme třeba příklady sexismu a těm se snažíme vyhýbat. Některé texty tedy lehce aktualizujeme, ale i tak zůstává v lidových písních mnoho témat, která k dnešním posluchačům promlouvají úplně stejně, jako promlouvaly k lidem dříve. Jsou to písně o lásce nebo o každodenním životě.    

Jste čistě ženská skupina. Má to nějaký hlubší význam?

Role žen v této tradiční hudbě byla vždy velmi důležitá. Právě ženy totiž tyto písně uchovávaly pro další generace, předávaly je ústním podáním svým dětem. Bez žen by se nám tedy tato hudba nedochovala. A pro nás je velmi důležité být součástí této tradice a pokračovat v ní. Jsme na to velmi hrdé.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web