Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za hudebním veletrhem WOMEX 2021

Slyšte, lidé! – Ohlédnutí za hudebním veletrhem WOMEX 2021

Pořad v souvislostech


Ohlédnutí za WOMEXem 2021
Budeme vysílat

Hudební výlet do Brazílie
Hudební výlet do Skandinávie
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Hudební výlet do Brazílie

Ohlédnutí za WOMEXem 2021

Ohlédnutí za WOMEXem 2021
Audioarchiv
10. ledna 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudební redaktor Proglasu Milan Tesař navštívil na podzim 2021 světový hudební veletrh WOMEX v portugalském Portu. Během pěti dnů navštívil řadu koncertů a setkal se s několika desítkami hudebníků a dalších zástupců hudebního světa. V pořadu Slyšte, lidé! vám představí nejzajímavější interprety, které na WOMEXu slyšel. Těšit se můžete například na mezinárodní skupinu Boi Akih, na brazilského písničkáře Lucase Santtanu, na skupinu Azueï, kterou tvoří hudebníci z Haiti a Dominikánské republiky, na francouzskou flétnistku Naïssam Jalal nebo na dívčí skupinu Tanxugueiras ze španělské Galicie.

Zkratka WOMEX znamená Worldwide Music Expo, Světovou hudební výstavu nebo také veletrh. WOMEX se koná vždy jednou za rok, a to zpravidla pokaždé v jiném městě. Na konci října 2021 proběhl v portugalském Portu. WOMEX je pětidenní akce, která nabízí veletržní část, přednášky, besedy, filmové projekce a koncerty. Je to akce pro profesionální publikum – účastníky WOMEXu, používá se anglické ozačení Womexicans – jsou zástupci agentur a vydavatelství, novináři, hudební manažeři i samotní hudebníci. V pořadu uslyšíte některé z kapel, které v rámci WOMEXu 2021 vystoupily živě.

Úvodní večer patří zahajovacímu koncertu, na kterém se tentokrát představilo několik portugalských kapel. I když je nejznámějším žánrem portugalské hudby fado, pořadatelé WOMEXu se rozhodli nabídnout jiný pohled na hudbu této kulturně zajímavé země. A tak se návštěvníkům z celého světa v moderním koncertním sále Casa da música představil například ženský vokální soubor Sopa de Pedra anebo skupina Retimbrar, kterou v roce 2008 založil v Portugalsku usazený uruguayský hráč na perkuse Andres Tarabbia. Desetičlennou skupinu tvoří několik hráčů na bicí nástroje a perkuse, dále má v obsazení malý drnkací nástroj zvaný cavaquinho, portugalskou kytaru, elektrickou kytaru a basu.

Skupina Ayom kombinuje prvky brazilské, středomořské a portugalské hudby. V jejím čele stojí původem brazilská a v Barceloně usazená zpěvačka Jabu Morales. Dalšími členy jsou italský akordeonista Albert Becucci, dále hráč na perkuse Timoteo Grignani, který vyrůstal v Řecku, další perkusista je z Angoly a jmenuje Walter Martins a sestavu doplňují portugalsko-angolský kytarista Ricardo Quinteira a baskytarista Francesco Valente. Skupině i jejímu prvnímu albu se dostalo ocenění od prestižního časopisu Songlines, v hitparádě World Music Charts Europe se skupina Ayom loni v únoru 2021 dostala na 12. místo.

Protože WOMEX 2021 probíhal v Portugalsku, zvláštní důraz byl kladen na portugalsky mluvící země v čele s Brazílií. Svůj komorní koncert na festivalu odehrál zpěvák, skladatel a producent Lucas Santtana, důležitý představitel brazilské nové vlny, který se v poslední době vrací ke kořenům, k akustické kytarové hudbě, jaká se v Bazílii hrála v 50. letech minulého století.

Flétnistka Naïssam Jalal vystoupila na WOMEXu se svým jazzovým kvintetem Rhythms Of Resistence. Představili své aktuální album Un autre monde, kterému jsme se na Proglasu nedávno věnovali také v pořadu Jak se vám líbí.

Další Brazilec, který se delegátům WOMEXu představil, byl 76letý Mateus Aleluia, písničkář a antropolog, který dvě dekády studoval kulturu v Angole. Jeho akustická hudba vychází z brazilských i afrických kořenů a má velmi silný duchovní podtext.

Z Egypta do Porta přijela skupina Mazaher, jejíž členky a členové jsou jedněmi z posledních autentických interpretů tradiční rituální hudby zvané zar. Jde o něco, co bychom v našem křesťanském prostředí přirovnali k exorcismu, ale přesněji jde o vlastní očištění nebo zklidnění prostřednictvím transovní hudby.

Dívčí trio Tanxugueiras vychází z galicijského folkloru, který kombinuje s moderním popem. Vedle elektronického doprovodu k jejich nahrávkám i koncertům patří také tradiční tamburíny. V roce 2019 skupina natočila album Contrapunto

Azueï není jen kapela, ale také politické a společenské hnutí. Skupinu tvoří hráči z Haiti a Dominikánské republiky, dvou zemí, které se společně rozkládají na ostrově Hispaniola v Karibském moři a které oficiálně rozdělují nepřátelství politických představitelů. Mladá generace Haiťanů a Dominikánců se však rozhodla „vzít věci do svých rukou“ a pomocí hudby demonstrovat touhu po usmíření mezi oběma národy. Rozhovor s členy této skupiny chystáme na únor 2022. 

Základ skupiny Boi Akih tvoří zpěvačka s indonéskými kořeny Monica Akihari a nizozemský kytarista Niels Brouwer. Sestavu doplňuje hráč na africkou koru a maďarská flétnistka. Rozhovor s Monicou o kapele a jejím albu Storyteller si můžete poslechnout z našeho webu Hudební rozhovory.

Zpěvačka Sofía Rei má klasické hudební vzdělání, doma v Argentině se zabývala latinskoamerickou hudbu a poté, co přesídlila do New Yorku, se účastnila mimo jiné několika projektů amerického saxofonisty a producenta Johna Zorna. V současné době natáčí vlastní alba a to nejnovější, které vzniklo ve spolupráci s producentem JC Maillardem z karibského Guadeloupe, se jmenuje Umbral. Rozhovor si opět můžete poslechnout na webu www.hudebnirozhovory.cz.

Poslední den WOMEXu je speciální. Je to neděle, veletrh už neprobíhá. Všichni delegáti, kteří ještě nemuseli odletět domů, se sešli v jednom divadle nejprve na společnou snídani a poté na slavnostní závěrečný ceremoniál. V něm bylo vyhlášeno například 20 nejlepších světových nezávislých vydavatelství a také byly uděleny ceny WOMEXu. Jednu z nich tentokrát obdržela kurdská zpěvačka Aynur, která na závěr celého pětidenního festivalu také vystoupila naživo.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web