Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Sýrie 2023

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Sýrie 2023

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Sýrie
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
23. ledna 2023 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát zveme na hudební výlet do Sýrie… Tedy na výlet pouze pomyslný, protože Sýrie je už řadu let zmítána konflikty. Řada špičkových hudebníků z této země odešla a dnes v exilu dál tvoří nové skladby a často vzpomínají na doby, kdy byl Damašek jednou z kulturních metropolí Blízkého východu. V pořadu si představíme syrské hudebníky žijící například v Kanadě, Itálii, Belgii, Německu nebo Rumunsku a jejich zajímavou tvorbu.

Flétnistka Naïssam Jalal je sice Francouzka, ale má syrské kořeny. V rozhovoru, který Proglasu poskytla v roce 2021, vyprávěla, že její rodiče doma hodně poslouchali arabskou hudbu, kterou se potom sama rozhodla studovat. Arabská hudba ji i v současné době ovlivňuje, i když hraje jazz a spolupracuje s velkými orchestry. Například své album Un autre monde nahrála hned nadvakrát – jednou se svým kvintetem a podruhé se symfonickým orchestrem z Bretaně. Skladby přitom komponovala rovnou nadvakrát – ve verzi komorní a orchestrální.

Every Child Is A Prophet je název alba, na kterém spolupracovala norská zpěvačka Marthe Valle s umělci ze Sýrie. Album se nahrávalo ve studiích v Istanbulu a Oslu. Jeho tématem je situace uprchlíků, netečnost a cynismus některých Evropanů, rozdělená společnost i politické hry, které do tohoto tématu vstupují. Konkrétně se projekt obrací na obyvatele uprchlických táborů na řeckých ostrovech, kteří sem přišli ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a dalších zemí a ocitli se v „zemi nikoho“. Norská zpěvačka Marthe Valle sama opakovaně navštívila tábor Moria na ostrově Lesbos, a spatřila tak na vlastní oči, v jakých podmínkách zde lidé živoří. Marthe Valle na albu zpívá a hraje na klavír. Dále účinkují syrský kytarista Manar Alhashemi, zpěvák a loutnista ze Sýrie Hussain Hajj, z okupovaných Golanských výšin pochází zpěvačka Haneen Ayoub. Ze Sýrie jsou hráč na strunné nástroje Hozan Osman a hráč na perkuse Wissam Jamoul. Sestavu doplňují norští hudebníci – kytarista Knut Reiersrud a kontrabasista Gjermund Silset.

Farid El Atrache byl jeden z nejvýznamnějších skladatelů a zpěváků Egypta, který se však narodil v roce 1916 na území dnešní Sýrie. Odtud se svou matkou a sourozenci odešel do Egypta už ve velmi mladém věku. Stal se ovšem významnou kulturní osobností nejen Egypta, ale celého arabského světa, a to především v 50. a 60. letech minulého století. Beatles dokonce použili sampl z jedné jeho písně ve své slavné koláži Revolution Nr 9. Svou kariéru začínal v egyptském státním rozhlase ve 30. letech a populární byl nejen jako zpěvák, ale také jako herec v egyptských filmech. Nadání zdědil po své matce, která sama zpívala a hrála na arabskou loutnu. Farid El Atrache byl ovšem také oblíbenou postavou bulvárnějších médií, protože na sebe přitahoval pozornost svými románky s několika zpěvačkami a herečkami a také s poslední egyptskou královnou Narriman Sadek. Farid El Atrache zemřel v roce 1974 a právě z posledního roku jeho života pochází album Nagham Fi Hayati, které od 70. let nikdy znovu nevyšlo. Vychází až letos, konkrétně 3. února.

Jiraan je belgická skupina, ale v jejím čele stojí houslista a skladatel syrského původu Shalam Alhamwy. Skupina Jiraan hraje směs tradiční hudby z Blízkého východu s jazzem a balkánskou hudbou. Využívá jazzové postupy, jako je improvizace a sóla jednotlivých hudebníků, a tak vytváří vlastně nový hudební styl. Mezinárodní skupina Jiraan vznikla v Belgii v roce 2016 a novinka Sirto, která vyšla 20. ledna 2023, je jejich první album.

Rojava neboli Autonomní správa severní a východní Sýrie byl do roku 2019 autonomní region, obydlený převážně Kurdy. Autonomii de facto ztratil v říjnu 2019 po turecké invazi a po následných ujednání Turecka se Spojenými státy a Ruskem. Z tohoto regionu pochází kurdský hudebník Ashti Abdo. Hraje na strunný nástroj saz, na dechový duduk a na perkuse a zpívá v kurdském jazyce jednak jako sólista, jednak s různými skupinami. V pořadu si jej poslechneme v triu Abdo Buda Marconi. Ashtiho Abda, který zde hraje na duduk a perkuse, v triu doplňují dva italští hráči – Manuel Buda na kytaru a Fabio Marconi na brazilský strunný nástroj zvaný viola de cocho.

Syrský loutnista a skladatel Mohamad Zatari se usadil v rumunské Bukurešti. Tam vystudoval klasickou hudbu a dnes se věnuje například komponování hudby pro filmy. Kromě toho ale v Rumunsku založil mezinárodní trio, kde jsou jeho partnery iránská skladatelka a hudebnice Sara Eslami a indický houslista a hráč na tabla Avadhut Kasinadhuni. Trio vzniklo v roce 2019 a vedle vlastní tvorby se věnuje kompozicím egyptského skladatele Riada Al Sunbatiho a íránského Hosseina Alizadeha. První album tria se jmenuje Istehlal a vychází 27. ledna 2023.

Qanun je druh citery se 78 strunami a za „královnu“ ve hře na tento nástroj je považována syrská hudebnice Maya Youssef. Je vzdělaná v arabské klasické hudbě, ale zároveň ve své hře využívá i znalost západní klasické hudby a různých současných stylů. Její aktuální album, které vyšlo v květnu 2022, se jmenuje Finding Home. Jeho tématem je hledání vnějšího i vnitřního domova, touha po míru, pohodlí a po útočiště především v duchovní rovině. Maya také patří mezi umělce, kteří museli utéct z rodné země, v jejím případě do Londýna. Její nové album je její vzpomínkou na vlast, kde se před válkou konaly filmové festivaly, vystupovali tam zahraniční umělci a Damašek byl prý považován za jedno z nejbezpečnějších měst na světě. V září 2022 bylo album Finding Home na prvním místě v mezinárodním žebříčku Transglobal World Music Chart.

Ze Sýrie pochází také trumpetista Yamen Martini, který žije v Belgii a je členem instrumentálního tria, které si říká 3’Ain. Jeho spoluhráči jsou Otto Kint na kontrabas a Piet Maris na akordeon. Scházejí se a fungují v belgickém přístavním městě Ostende a tamní obchodní ruch je prý také inspiroval k některým skladbám. Na počátku tria byla spolupráce trumpetisty Yamena a akordeonisty Pieta. Společně už v roce 2016 pracovali na hudbě pro divadlo. V roce 2019 přizvali ke spolupráci Ottu tříčlenné obsazení bylo na světě.

Zvukový obraz někdejších – předválečných – náměstí Sýrie se snaží navodit skupina Taraf Syriana, která působí v Kanadě. Vedle blízkovýchodní hudby čerpá také z rytmů Balkánu a především z hudby rumunských romských kapel, označovaných právě slovem „taraf“. Repertoár kanadské kapely tak obsahuje romskou hudbu z východní Evropy a Balkánu, hudbu z Turecka a Blízkého východu a také židovské písně. V kapele působí rodilí Syřané, kteří emigrovali do Kanady. Naeem Shanwar například v minulosti vyučoval na univerzitě v syrském Homsu hru na už zmíněný qanun. Je také autorem speciální metody, jak učit hru na tento nástroj děti. Jeho kolega z kapely Omar Abou Afach je houslista a také uprchl před válkou ze Sýrie do Kanady. Dalšími členy skupiny jsou akordeonista moldavského původu Sergiu Popa a švýcarská violoncellistka Noémy Braun, která hraje na nástroj zvaný sestacorda, vytvořený obohacením violoncella o dvě další struny.

Pořad zakončí skladba instrumentálního tria Mukdad—Rothenberg—Lankow. Loutnista Wassim Mukdad pochází ze Sýrie, ale žije v Berlíně. Vedle hry na arabskou loutnu skládá a stojí v čele několika souborů a zaměřuje se na tradiční hudbu Blízkého východu, často v kombinaci s prvky jiných žánrů. Je vystudovaným lékařem, na vlastní kůži zažil teror syrského režimu, přežil fyzické týrání, svědčil u Evropského soudu pro lidská práva a dnes vystupuje také jako aktivista proti rasismu a válkám. V Berlíně žije i jeho kolega Volker Lankow, autor několika sólových alb pro perkuse a elektronické nástroje a odborník na improvizovanou hudbu. Kromě toho je ošetřovatelem, který řadu let pracoval v terénu pro Lékaře bez hranic a dnes se stará o duševně nemocné. Třetí z tria, David Rothenberg je klarinetista z New Yorku. Vedle hudby je filosofem a profesorem na Technologickém institutu v New Jersey.

NyníTóny ze scény
Skladba: Mistři pěvci Norimberští -  Druhé dějství šestá scéna - Das Fenster geht auf; Autor: Wagner Richard; Dirigent: Barenboim Daniel; Sóla: Holl Robert, Höle Matthias, Schneider Bernhard, Trekel Roman, Schmidt Andreas, Ketelsen Hans Joachim, Kerl Torsten, Maus Peter, Pampuch Helmut, Nagy Sándor Sólyom, Reiter Alfred, Korhonen Jyrki, Seifert Peter, Wottrich Endrik, Magee Emily - zpěv; Soubor: Orchestr a sbor festivalu v Bayreuthu
22:30Tip týdne
23:25Písně
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Hitparáda

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web