Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Kanady 2023

Pořad v souvislostech
Hudební výlet do Kanady
Budeme vysílat
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Výsledky Porty 2025
Výsledky Porty 2025
Vysílali jsme
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Krajiny zvuku 2025
Krajiny zvuku 2025
Audioarchiv
V týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát vypravíme do Kanady. Uslyšíte ukázky kanadských hudebníků různých žánrů – od jazzu po tvorbu takzvaných prvních národů, jak se v Kanadě označují původní obyvatelé země. Velkou pozornost budeme věnovat také zpěvákům a hudebníkům, kteří pocházejí z jiných zemí, ale Kanadu si zvolili za svou novou vlast. Premiéra 12. srpna 2023.
Jako první nám bude zpívat 42letá rodačka z Vancouveru Laila Biali ze svého nového alba Your Requests. Zpěvačka se na albu sama doprovází na klavír. Základ její kapely tvoří kontrabasista George Koller, na bicí hraje Larnell Lewis ze skupiny Snarky Puppy, na saxofon Kelly Jefferson a na perkuse Ben Wittman. Album Your Requests obsahuje výběr slavných jazzových melodií a vzniklo přímo na přání fanoušků. Zpěvačka oslovila své posluchače na sociálních sítích s otázkou, které známé písně by měla nazpívat. Dostala více než 150 tipů a z nich pak toto album klasických písní sestavila.
Zpěvák Wesli sice pochází z Haiti, ale v Kanadě našel svůj nový domov. V rozhovoru pro naše rádio řekl: „Kanada mi otevřela dveře do celého světa a díky zdejším zkušenostem teď mohu představovat hudbu svého rodného ostrova lidem po celé planetě.“ Wesli původně studoval na svém rodném ostrově výtvarné umění. Ale potom vyhrál soutěž, díky níž mohl odejít právě do Kanady studovat hudbu. Říká: „Mělo to být na devět měsíců nebo jeden rok, ale podařilo se mi získat finanční podporu i pro další období, a tak začalo mé propojení s kanadskou hudební scénou.“ Na albu Tradisyon Wesli prozkoumává kořeny své afro-haitské identity a kultury rodného ostrova. Vítěz prestižní kanadské hudební ceny Juno Award z roku 2019 říká: „Musíte vědět, odkud přicházíte a kam jdete.“ Album obsahuje karnevalové písně, náboženské zpěvy i další ukázky haitského folkloru. V textech je řeč i o současné ekonomické situaci ostrovní země, o chudobě a nespravedlnosti. A nechybí ani téma boření hranic a sjednocení lidí různých národností – jednu píseň s takovým námětem Wesli nazpíval jako duet s kanadským písničkářem Paulem Cargnellem.
Lenka Lichtenberg začínala jako dětská zpěvačka v divadle Semafor a nyní je z ní mezinárodní hvězda, působící v Kanadě. Tam za své album Thieves of Dreams, Zloději snů, získala Juno Award, tedy kanadskou obdobu ceny Grammy, a porazila ve své kategorii před chvílí zmiňovaného Wesliho. Ostatně nestává se často, aby prestižní cenu v zahraničí získalo album nazpívané v češtině. Na albu Lenka Lichtenberg představuje básně, které za druhé světové války v koncentračním táboře v Terezíně psala její babička Anna Hana Friesová. Zpěvačka říká: „Ty básně jsou provokativní, překvapivé, upřímné. Snadno, i když nepřímo, prozrazují, že byly napsány pod tíhou holokaustu.“ Šestnáct básní zhudebnilo sedm skladatelek včetně samotné Lenky Lichtenberg nebo české hudebnice a skladatelky Milli Janatkové. Album vyšlo v Kanadě v květnu 2022 a více se o něm dozvíte v rozhovoru se samotnou autorkou, který najdete na našem webu Hudební rozhovory.
Willos’ je mezinárodní kapela z italské Sieny, která se věnuje keltskému folku. Tvoří ji irská houslistka Stephanie Martin, kanadská zpěvačka a klávesistka Fiona King a čtyři italští hudebníci – Lorenzo Del Grande hraje na flétny, Luca Mercurio na kytaru a buzuki, Giulio Putti na perkuse a Massimo Giuntini na irské dudy, buziki a flétny. V roce 2022 skupina vydala album From Now On.
Taraf Syriana je kanadská skupina, která se snaží navodit zvukový obraz někdejších – předválečných – náměstí Sýrie. Vedle blízkovýchodní hudby však čerpá také z rytmů Balkánu a především z hudby rumunských romských kapel, označovaných slovem „taraf“. Repertoár kanadské kapely tak obsahuje romskou hudbu z východní Evropy a Balkánu, hudbu z Turecka a Blízkého východu a také židovské písně. V kapele působí rodilí Syřané, kteří emigrovali do Kanady. Naeem Shanwar například v minulosti vyučoval na univerzitě v syrském Homsu hru na kanún, blízkovýchodní nástroj se 78 strunami. Je také autorem speciální metody, jak učit hru na tento nástroj děti. Jeho kolega Omar Abou Afach je houslista a také uprchl před válkou ze Sýrie do Kanady. Dalšími členy skupiny jsou akordeonista moldavského původu Sergiu Popa a švýcarská violoncellistka Noémy Braun, která hraje na nástroj zvaný sestacorda, vytvořený obohacením violoncella o dvě další struny.
V roce 1996 přesídlila ze své rodné Venezuely do Kanady zpěvačka Eliana Cuevas. Ta se na svém aktuálním albu vyrovnává se smrtí svého otce a dědečka, navazuje na hudební tradice své vlasti a sní o lepší budoucnosti Venezuely, země, kde se potkávají bohaté lidové tradice, ale která je také zasažena chudobou, hladem a politickou krizí.
Jedno z nejsilnějších hudebních alb poslední doby natočila kanadská skupina Payadora Tango Ensemble. Skladby na albu Silent Tears vycházejí z básní, svědectví a autentických vzpomínek žen, které přežily holokaust a které se s tímto traumatem dodnes vyrovnávají. Dámy, z nichž některé jsou klientkami Židovského pečovatelského domu v Torontu, prožily jako děti nebo mladé ženy hrůzy jako sexuální násilí, mučení, nucenou sterilizaci a pokusy na lidech. Některé texty, které se objevují na albu Silent Tears, vznikly jako výsledek skupinové terapie těchto žen. Jedním z cílů projektu je varovat další generace před tím, kam může vést rasismus a xenofobie.
Skupinu Grosse Isle tvoří hudebníci z kanadského Québecu a z Irska – Sophie Lavoie, André Marchand a Fiachra O’Regan. Ve svém repertoáru propojují irské a québecké lidové písně s vlastními skladbami a na svém kontě mají řadu ocenění. Název skupiny Grosse Isle připomíná místo na řece svatého Vavřince v Kanadě, přes které se do této země v 19. století dostalo obrovské množství Irů v době, kdy na jejich rodném ostrově zuřil hladomor. Dodnes je tedy tato lokalita vnímána jako místo, kde se potkávají kanadská a irská kultura. Skupina Grosse Isle vydala zatím tři alba – první v roce 2016 a zatím poslední v roce 2021.
Jedenáctičlenný orchestr Kuné tvoří jeden Kanaďan a deset imigrantů. Tématem jejich alba Universal Echoes je vliv klimatických změn na náš svět – ničení amazonského pralesa, desertifikace Iráku nebo výskyt karcinogenů ve světě promořeném rakovinou.
Písničkář Florent Vollant z Québecu patří ke kmeni Innu, zvanému dříve Montaněsové – jsou příbuzní Kríům a Odžibvejům. Vollant byl členem dua Kashtin a v roce 1997 vybudoval vlastní nahrávací studio a nahrál své první sólové album. Úspěšná byla v roce 2001 jeho nahrávka vánočních písní v jeho rodném jazyce innu, za kterou se mu dostalo požehnání od papeže Jana Pavla II. a získal za ně také cenu Juno za nejlepší domorodou nahrávku roku.
Sheila K Cameron je písničkářka původem z Kanady, která však momentálně působí ve Skotsku. Její nejnovější album With You In My Life vzniklo ve spolupráci s producentem a aranžérem Brianem McNeillem, který se ve zpěvaččině životě objevil hned dvakrát. Před lety spolu začali pracovat na písních a na společném albu. Poté McNeill – jak autorka tvrdí – „zmizel“. Objevil se znovu po několika letech a rozpracované skladby dokončil.
Beny Esguerra je v Kanadě usazený zpěvák a hudebník původem z Kolumbie. Z Jižní Ameriky na sever přicestoval jako malý s rodiči, kteří byli političtí aktivisté a uprchlíci. A právě migrace – spolu se stavem životního prostředí, rasismem a pronásledování a potřebou spolupracovat a léčit svět – jsou tématy Esguerrova alba Northside KUISi, A New Tradition Vol. 3. Na albu, které obsahuje hudbu různých žánrů, slyšíme flétnu kolumbijských indiánů zvanou kuisi bunsi, severoamerický indiánský buben, ale také gramofony použité v hip-hopovém stylu.