Slyšte, lidé! – Folkové naděje 27

2. března 2016 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V rámci pořadu Slyšte, lidé! uvedeme už 27. díl občasníku Folkové naděje. V něm si představujeme jednak skutečné nové kapely a písničkáře z folku a příbuzných žánrů, jednak nové projekty už etablovaných muzikantů. Tentokrát si představíme například projekt Děti mezi reprákama, sólová alba Radka Bartoše a Marky Míkové, mezinárodní skupinu Mosskin nebo country písničkáře Libora Žílu – Tuláka. Pořad vysíláme 5. března v 19.15 a v repríze v úterý 8. března v 16.55.

Duo Quaoar tvoří dvě sestry, Zuzana a Klára Vytiskovy. V roce 2011 mladé dámy vystoupily živě v našem studiu a nedávno vypustily do světa novou demonahrávku. Písní z ní pořad zahájíme.  

Dominik Zezula s pseudonymem Děti mezi reprákama říká: „Mým cílem není dělat hezkou hudbu. Snažím se psát tak, aby posluchač přemýšlel, odkud ho znám, a jak vím, co se mu honí hlavou.“ Na první místo tedy klade sdělení a hudba je až druhořadá. Dominik Zezula původně působil v duu Post-huba a Děti mezi reprákama si vymyslel jako svůj písničkářský projekt, za který si vysloužil nominaci na cenu Vinyla v kategorii Objev roku.

Kristýna Lištiaková je písničkářka z Ostravy, která na podzim 2015 natočila minialbum se sedmi písněmi. Vydala je pod hlavičkou formace Kristýna Lištiaková & přátelé, přičemž přáteli jsou baskytarista a kytarista Marek Pauček, který je také autorem dvou písní, a hráč na perkuse Martin Jurkovský. V pátek 1. dubna by tato kapela měla vystoupit živě v našem pořadu Jak se vám líbí. Jejich CD se jmenuje In Between.

Pardubický písničkář Radek Bartoš míval skupinu Pidilidi, se kterou v našem studiu zahrál živě v roce 2005. Pak byl nějakou dobu členem kapely Marien, na pár let se ze scény vytratil, a vrátil se v roce 2015 se svým prvním sólovým albem Vnitřní kompas. Ve skutečnosti však toto album tak úplně sólové není. Spíše jde o záležitost zpěváka a autora, kterého ve studiu doprovází kapela proměnlivého složení. Výsledkem je profesionálně vyprodukovaný folkrock.

RukyNaDudy je kapela, v jejímž čele stojí profesionální muzikant a muzikolog Marián Friedl. Ten se pohybuje stejně suverénně v jazzu jako ve folkloru a ve world music. Se skupinou RukyNaDudy vydal album Písně Hukvaldských Beskyd, které se věnuje tradiční hudbě „území pahorkatin a hornatin přibližně od spojnice Kopřivnice–Místek po moravsko-slovenskou hranici“. Tato část Beskyd a Podbeskydí nemá dnes specifické označení a z etnografického hlediska jsou její jednotlivé části řazeny k různorodým regionům – Valašsko, lašsko-valašské pomezí a horské Lašsko.

Marka Míková je ústřední postavou dámské kapely Zuby nehty, a tím pádem rozhodně není na scéně žádný nováčkem. Novinkou je ale její sólová písničkářská dráha. Marka je členkou volného sdružení Osamělých písničkářů a v roce 2014 vydala své první sólové album Od země do země. Zařadila na ně 13 písní, které natočila doma v obýváku za asistence Jaromíra Františka Palmeho ze skupiny Původní Bureš coby zvukaře. Vedle vlastní tvorby album obsahuje i několik zhudebněných textů s duchovní tematikou, které si Marka vypůjčila od své známé Lenky Černé. Marka Míková vystudovala loutkářství na DAMU a v současné době vede vlastní loutkové divadlo. S tím souvisí i její další hudební aktivita, skupina Loutky v nemocnici, která loni vydala album písní pro děti Dobrá medicína. Marku Míkovou si můžete pamatovat také z filmu Jak se budí princezny, ve kterém hrála hlavní roli princezny Růženky.

Milan Matoušek je především písničkář, ale i on má další aktivity – autorskou kapelu SPAM, projekt Pink Floyd Acoustic Duo a příležitostně doprovází bluesovou zpěvačku Petru Hapkovou. Na svém albu Silou vší se autor obklopil známými muzikanty. Na trubku hraje jazzman Miroslav Hloucal, na flétnu Marek Buble, na baskytaru Radim Genčev nebo na bicí Ondřej Pomajsl.

Ostravská skupina Řeka vznikla v roce 2005 a vedle folku je pilířem její tvorby křesťanská víra. Zdaleka se však nepohybují jen v křesťanském prostředí. V roce 2012 se zúčastnili festivalu Moravský vrabec a také moravskoslezského kola Porty, kde obsadili páté místo. V září 2015 Řeka vydala své první album Za českou zem.

Jak je neznáte je název nového projektu dvou zpěvaček skupiny Pacifik Heleny Maršálkové a Marcely Voborské a kytaristy Ondřeje Pasky. Vybrali méně známé písně od Pacifiku a ze sólového repertoáru Marcely Voborské a nahráli jen v jednoduchých folkových úpravách.

Skupina Mosskin hraje hudbu na pomezí anglosaského i českého folku a nejrůznějších etnických vlivů, což je dáno i zvoleným nástrojovým obsazením – vedle kytary, houslí a basy na albu slyšíme xylofon, ukulele a v rukou hostů například akordeon, mandolínu a také nejrůznější efekty a syntezátory. Výsledkem je moderní a – nikoli výhradně – akustická hudební směs, do níž i lidský hlas zapadá jako další hudební nástroj. Mosskin je mezinárodní kapela, jejíž základ tvoří americký kytarista a zpěvák Chris Coleman, česká houslistka Eva Kudrnová a švédský baskytarista Christoffer Strandh.

Slovenský písničkář Miroslav Nedoma vystupuje pod přezdívkou Šutrákowej Jim. Říká o sobě: „Jsem člověk s ohromným vztahem k přírodě, hudbě a všem dobrým lidem. V komunitě trampských kamarádů mě znají pod jménem Šutrák nebo Jim – prostě Šutrákowej Jim. Trvalé bydliště mám sice v Trenčíně, ale velmi často mě mé cesty vedou na Moravu.“

Ostravský muzikant Libor Žíla má přezdívku Tulák. Jako Libor Žíla – Tulák vystupuje samostatně od roku 2010. Doprovází se na kytaru a foukací harmoniku, používá i halfplayback. Vedle samostatných koncertů a festivalů hrává na společenských a soukromých akcích. Své první album Otec country vydal v roce 2014.

Flair je skupina Jana Rokyty mladšího, cimbalisty a skladatele. Ten říká: „Kapela Flair se cítí dobře v symbióze hudby lidové a klasické, ať už jsme písněmi na Moravě, na Slovensku či ve vzdáleném Rumunsku.“