Raketa skupiny Tęgie chłopy

Raketa skupiny Tęgie chłopy

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Tęgie chłopy
Audioarchiv
10. dubna 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Polská skupina Tęgie chłopy nazvala své třetí album Rakieta! Sestavila je s lidovým melodiím, ke kterým člen kapely Marcin Żytomirski napsal nové polské texty. Album si představíme v pondělí 11. dubna 2022 v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.

Skupina Tęgie chłopy vychází z tradiční taneční hudby polského regionu Kielce. Ve svém instrumentáři má dechové nástroje, housle i akordeon. Její pojetí lidové hudby je zemité, autentické a syrové – přesně tak, jak se to jednotliví členové učili od starých vesnických muzikantů.

Album Rakieta! je třetí, které skupina natočila. Věnované je mimo jiné dětem. Obsahuje lidové melodie, ke kterým napsal houslista Marcin Żytomirski nové texty. Autorem jedné melodie je pak další člen skupiny, klarinetista Michał Żak. I když název alba může evokovat lety do vesmíru, kapela zdůrazňuje, že písně pojednávají o rostlinách, zvířatech a muzikantech na planetě Zemi.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web