Profil Čankišou ve Slyšte, lidé!

Profil Čankišou ve Slyšte, lidé!
13. března 2012 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupinu Čankišou založili v roce 1999 rockoví muzikanti z Brna. Vymysleli si nejen originální hudební styl, ale také fiktivní jazyk jednonohého lidu Čanki, ve kterém zpívají všechny své písně. S touto originální koncepcí se dostali na festivaly v Pákistánu nebo na ostrově Réunionu a nedávno se několik měsíců drželi v celoevropské hitparádě žánru world music. Pořad Slyšte, lidé! bude patřit právě této brněnské kapele v sobotu 17. března od 19.15 a v repríze v úterý 20. března v 16.55.

„Dobře mě poslouchejte, Watsone. Zdá se, že jednonohost je zásadní a bohužel i jedinou charakteristickou lidu Čanki, k níž směřují všechny dostupné odkazy. Na ni bylo zredukováno vše. Přitom je nabíledni, že to, co z lidu Čanki dosud přežívá, je jeho hudba,“ říká Sherlock Holmes v povídce Jana Matuše Případ vyhynulých ochechulí, kterou najdete v knize Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki (2007).

Čankišou hrají už od svého vzniku ve stále stejném sedmičlenném obsazení. V čele skupiny stojí nepřehlédnutelný zpěvák Karel Heřman, kterého ve vokálech doplňuje bubeník Zdeněk Kluka, jinak nestor brněnské rockové scény. David Synák hraje na didgeridoo, flétny a saxofony, Martin Krajíček střídá mandolínu a kytary. Jan Kluka hraje na nejrůznější rytmické nástroje – na djembe, tarabuku, další perkuse a se svým otcem Zdeňkem se střídá u bicích. Dalším členem je saxofonista René Senko a muziku tvrdí s baskytarou Roman Mrázek.

Skupina si zahrála společně s hvězdami pákistánské a madagaskarské hudby, vystupovala v zámoří i po celé Evropě, a její písně hrají specializovaná rádia daleko za našimi hranicemi. Na každém místě, kam přijede koncertovat, vzbudí kapela jásot svých věrných fanoušků i těch, kteří ji slyší poprvé.

Loni Čankišou natočili své páté řadové album Faÿt. Zpěvák Karel Heřman popisuje proces nahrávání: „Teď jsme odhodili veškeré zábrany a úplně jsme popustili uzdu fantazii. I muzikanti, kteří do té doby stáli spíš v pozadí, začali teď sami dotvářet aranže. Všech sedm nás tvořilo album jako celek. I proto je to pro mne naše dospělá deska.“

Petr Balada z webu Musicserver.cz o albu píše: „Faÿt má vražedné tempo, ale občas měla šlápnout na brzdu, aby se rozdíly mezi jednotlivými písničkami nesmazávaly, což tady občas zahrozí. Faÿt si ovšem i tak může v porovnání s ostatní tuzemskou produkcí na svůj obal umístit nálepku Originál.“