Milli Janatková vydává album Klid, prosím!

Pořad v souvislostech
Klid, prosím! – rozhovor s Milli Janatkovou
Budeme vysílat
S Partou vynikajících lidí o albu Je krásný
S autorským duem Pospiš & Sillay o albu Rok
Se Slávkem Janouškem o albu Život je krátký
Vysílali jsme
Dřevěné pytlí v jutových uhlích živě z Koncertního studia
Muzikant Králíček – nové album po 21 letech
Rozhovor se skupinou Dis Is Markéta
Audioarchiv
Cesta ke zdraví a odpovědnosti je hlavním tématem nového alba zpěvačky Milli Janatkové. Kolekci Klid, prosím! si předsatvíme v pořadu Jak se vám líbí 16. května 2022.
Klid, prosím! je projekt, na kterém Milli Janatková pracuje od roku 2014. Album si autorka nahrála a připravila sama podobně jako alba Proměna a Hluboko, včetně autorské hudby, textů a grafiky. Představuje se tak opět nejen jako osobitá zpěvačka, ale i kytaristka, bubenice a perkusistka, využívající celou škálu akustických nástrojů a zvuků. Oficiální představení alba s audiovizuálním koncertem proběhne 20. května 2022 od 19.30 ve Vršovickém divadle MANA v Praze, ale nahrávka vychází již 22. dubna v distribuci vydavatelství Supraphon. Součástí projektu bude i společný zdravotní výlet s dvanácti zastaveními. Vedle toho brzy vyjde také autorčin interaktivní Protiúzkostný deník.
Nové album vyjadřuje cestu ke zdraví a odpovědnosti. Otevírá téma působení stresu a dalších destruktivních příčin na lidský organismus a možnosti řešení obtíží a krizí. Vznikají tak písně a grafika věnované různým částem těla i psychiky (Zádová, Protiúzkostná, Dechová, Srdeční, Rovnovážná aj.) Skladby na pomezí žánrů jsou zpívané v češtině a také v latině jakožto jednom z jazyků medicíny. Klid, prosím! vychází z osobních zkušeností Milli Janatkové a inspiruje k obnovení rovnováhy. Autorka dokazuje, že je smysluplné jít cestou poznání rodových a kulturních kořenů, vyřešením traumat, navázáním na zdravé hodnoty a obnovením sebeúcty. V mezičase proto vznikají projekty Mým kořenům (2017) a Hluboko (2020). Janatková poukazuje na potřebu převzít zodpovědnost nejen za stav vlastního těla a psychiky, ale i za ochranu zdraví a životního prostředí v kontextu celého světa. Ruku v ruce s měnícími se podmínkami je potřeba podporovat nejen vzájemnou pomoc, ale také práci s frustrací a emocemi, abychom našli vnitřní klid, který potřebujeme pro zachování stability a naděje.