Mali nemá hranice – Baba Sissoko v pořadu Třikrát z Proglasu

Mali nemá hranice – Baba Sissoko v pořadu Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Baba Sissoko
Audioarchiv
9. prosince 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudebníka Babu Sissoka z afrického Mali jsme si v našich hudebních pořadech představovali s různými projekty, naposledy na konci listopadu 2021 s úplně novým albem Griot Jazz. Nyní, po dvou týdnech, se k němu vracíme. V pořadu Třikrát z Proglasu si budeme hrát z jeho alba Mali Music Has No Borders z března téhož roku.

Album Mali Music Has No Borders navazuje na tři roky starou koncertní nahrávku Mediterranean Blues, za kterou také stál v Itálii usazený hudebník z Mali Baba Sissoko. Muzikant, který se sám považuje za „Afro-kalábrijce“, si nyní pozval do studia tutéž sestavu doprovodných hudebníků: Alessandra de Marina (klarinet, klávesy), Domenica Canaleho (harmonika, housle), Angela Napoliho (kytara), Ericka Jana (baskytara) a Kalifu Koneho (bicí, perkuse).

Album obsahuje dvanáct autorských písní a dva elektronické remixy. V Sissokově tvorbě se tradiční hudba západní Afriky mísí s blues, reggae, rockem a elektronickou hudbou. Obsah alba se soustředí kolem oblasti Středozemního moře, které dříve bývalo důležitou obchodní křižovatkou a dnes je často místem smrti Sissokových krajanů. Texty jsou v africké bambarštině, avšak booklet alba obsahuje jejich překlady do angličtiny a francouzštiny.