Khalia: Jsem hrdá na svou generaci

Khalia: Jsem hrdá na svou generaci
27. února 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Khalia je zpěvačka reggae z Jamajky. V pořadu Jak se vám líbí si představíme její nové nahrávky a budeme hovořit také o roli žen v současné jamajské hudbě, která byla donedávna téměř výhradní doménou mužů.

Rozhovor s jamajskou zpěvačkou reggae Khaliou

Pocházíte z Jamajky, ale nahrávat jste začala, když jste jako mladá žila v Londýně. Jaké tedy byly vaše hudební začátky?

Své první profesionální nahrávky jsem pořídila v Londýně v 15 letech. Už jako malá jsem si vždy představovala, že budu zpěvačkou, pokoušela jsem se zpívat už jako dítě, ale opravdu poprvé jsem nahrávala až právě v těch patnácti letech. A až v roce 2016 jsem se stala skutečně součástí hudebního byznysu. Tehdy jsem se potkala s producentem Tonym Kellym, který nasměroval mou další kariéru.   

Kde hledáte inspiraci ke svým písním?

Inspiraci hledám úplně všude. Když píšu novou píseň, mohu se inspirovat něčím, co vidím kolem sebe, nebo třeba příběhy, který mi vyprávějí přátelé. Takže mou skutečnou inspirací je život. Každý den se toho děje tolik, každý den máme spoustu zážitků. Inspiruje mě tedy všechno kolem mě.    

Vaše hudba je hodně taneční. Je pro vás důležité, aby lidé na koncertech poslouchali také texty vašich písní?

Ano, jsem ráda, když lidé na koncertech poslouchají texty, ale je naprosto v pořádku, když lidé tančí. Sama mám spoustu oblíbených písní, jejichž texty vlastně vůbec neznám. Jednou jsem si u jedné písně, kterou mám ráda už dlouho, pozorně poslechla text a teprve jsem zjistila, o čem je. Hudba je univerzální jazyk. Všichni neumí anglicky, mám i spoustu přátel, kteří anglickým textům nerozumí. Ale i oni se mohou radovat z mé hudby. Takže ano, jsem ráda, když lidé poslouchají, co říkám, ale stejně tak je důležité, když se naladí na vibrace, které hudba vyzařuje. I to je poselství, které mohu lidem předat.   

Zmínila jste producenta Tonyho Kellyho, s nímž dlouhodobě spolupracujete. Co na jeho práci oceňujete?

Tony Kelly dokáže produkovat hudbu, která nestárne. Například moje nová píseň se zpěvákem Dre Islandem Wild Fire… Její hudební složku Tony produkoval někdy před osmi nebo dvanácti lety, a píseň stále zní velmi svěže. Takže to je něco, co mě stále překvapuje.

Reggae bylo dlouho téměř výhradně mužským žánrem. Jaká je současná situace? Je na jamajské scéně více žen?

Neřekla bych, že se v jamajské hudbě pohybuje výrazně více žen než dříve, ale jsou více uznávané. Jsem moc ráda, že jsem právě teď součástí naší hudební scény, protože je kolem mě mnoho dalších žen-umělkyň, které dělají v reggae úžasné věci. Posouvají tu hudbu do dalších úrovní. To mluvím o umělkyních, jako jsou Koffee, Shenseea nebo Spice. Opravdu jsem hrdá na to, že jsem součástí této silné generace. Prožíváme důležitou dobu.  

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web