Dubioza kolektiv: Proti nacionalismu a etnickému rozdělení

Dubioza kolektiv: Proti nacionalismu a etnickému rozdělení
9. března 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V lednu 2020 vyšlo nové album bosenské skupiny Dubioza Kolektiv, nazvané #fakenews. Kapela, která si mezitím získala spoustu fanoušků po celém světě, vystoupila v roce 2013 živě v našem studiu. Pořad si můžete pustit z našeho archivu. Také vám nabízíme přepis části rozhovoru s kapelou.

Rozhovor s bosenskou skupinou Dubioza Kolektiv

Jaký byl hlavní důvod vzniku vaší skupiny v roce 2003?

Chtěli jsme mluvit o tématech, která se týkala naší společnosti a která jsme považovali za velmi důležitá. V té době nebylo moc obvyklé, že by se hudebníci politicky angažovali a že by ve svých písních řešili podobná témata. Rozhodli jsme se tedy od počátku pro tuto cestu a skrze hudbu jsme chtěli lidem předávat konkrétní poselství. Jedním z těchto poselství od samého počátku bylo, že jsme chtěli vystupovat striktně proti nacionalismu a etnickému rozdělení, které na začátku 90. let naši zemi zničilo.

Jsou tato témata stále aktuální?

Bohužel je to stále aktuální. Na současné politické scéně v Bosně dominují jednak přímo nacionalistické strany, jednak strany, které sice prvoplánově k nacionalismu netíhnou, ale které tuto lacinou kartu přesto používají jako lákadlo pro voliče. Politikové, místo toho, aby se snažili posílit ekonomiku a nastartovat hospodářský růst, stále hovoří o rozdělení národa.

Vedle písní s politickým poselstvím jste u nás ve studiu zahráli skladbu Eurosong. O čem pojednává?

Známou písňovou soutěž, oblíbenou v celé Evropě, jsme použili jako metaforu pro to, jak pokrytecky se Evropská unie chová k méně důležitým zemím, mezi něž patří i Bosna a Hercegovina. Zpíváme o tom, že Bosna se stává součástí Evropy pouze během těch tří minut, kdy se účastní této soutěže.

O čem pojednává píseň USA?

To je uprchlická píseň. Hodně cestujeme po Evropě a v řadě zemí potkáváme lidi, kteří pocházejí z Bosny, ale žijí už patnáct nebo dvacet let například v Německu na ulici. Pro nás jsou zajímaví z několika hledisek. Jednak jsou to lidé, kteří do Německa přinesli kus Bosny. Ale zároveň mají v hlavě zmatek, protože nemají domov. A podobné je to i s Bosňany, kteří žijí v Americe. Touží po návratu domů, ale ve skutečnosti se už nikdy nevrátí. To je pro nás zajímavé téma.

A píseň Birjuni?

Snažíme se oslovit ve svých písních konkrétní lidi a nebojíme se nazvat je jejich jmény. V písni Brijuni se tedy objevují konkrétní jména prezidentů Chorvatska a Srbska a všech tří bosenských prezidentů. Když se díváte na zprávy a vidíte záběry z jejich setkávání, je to zábavné. Scházejí se v krásném prostředí, pijí, jedí a po třech dnech přijdou pokaždé se stejnými závěry: Že bychom měli jít do Evropy, že Evropa je skvělé místo apod. Prostě takové prázdné fráze, něco jako Make love, not war.

(Výňatky z rozhovoru, který členové skupiny Dubioza Kolektiv poskytli Proglasu v roce 2013.)

NyníPohádka
Píseň: Knihovnička Kocoura Vavřince (2016); Interpret: Květy; Album: různí: Jiná hudba pro kocoura Vavřince
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písničky pro hezké...
16:00Na dřeň
16:40Písně
16:55Hrajte, kapely!
17:55Myšlenka na den

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web