Vůbec poprvé v Česku představí svůj autorský projekt Duša moja slovenská cimbalistka a zpěvačka Alžbeta Luptáková. Koncert se koná v sobotu 9. srpna 2025 v brněnském Divadle na Orlí v rámci festivalu Maraton hudby Brno. Její album si představíme ve středu 6. srpna v 7.45 v Hudebním kompasu.
I když mají písně na albu Duša moja slovenské cimbalistky, zpěvačky a skladatelky Alžbety Luptákové folklorní charakter, jedná se o autorské skladby. Vedle prvků a postupů známých z lidové hudby používá Luptáková jako skladatelka i nové přístupy, jako je například spojení klavíru a cimbálové muziky. Na albu hraje lidová hudba Muzikanti a vedle autorky na něm zpívá také Martin Krnáč, zkušený interpret folkloru z regionu Podpolaní na středním Slovensku. Sama Alžbeta Luptáková se původně věnovala interpretaci lidové hudby, ale při natáčení jednoho alba s loveckými a lesnickými písněmi začala kvůli nedostatku tradičního materiálu skládat vlastní písně. Ve své autorské tvorbě pak pokračuje i na albu Duša moja. Tento svůj projekt představí už tuto sobotu v Divadle na Orlí v Brně v rámci festivalu Maraton hudby Brno. Vstupenky jsou v prodeji a budou k dispozici i na místě. Více informací o programu najdete na www.maratonhudby.cz.
Pořad Jak se vám líbí vám přinese dvoudílný koncert z našeho studia, natočený během festivalu Maraton hudby Brno 2024. Půjde o vystoupení hudebníků z Balkánu a Moldavska, propojenými s etnografickým vydavatelstvím Antonovka Records. Zakladatel labelu Anton Apostol zde představuje svou sběratelskou a nahrávací činnost, zatímco hudebníci prezentují tradiční nástroje a písně svých regionů včetně guslí, dud, akordeonu či dechových nástrojů. Součástí pořadu jsou i rozhovory o kulturním kontextu, krojích a významu tradic v současném světě. Moderuje Jannis Moras.
V hudebním deníku Jak se vám líbí si představíme indického perkusistu Triloka Gurtu, který bude v srpnu 2025 rezidenčním umělcem festivalu Maraton hudby Brno. V rozhovoru mluví o spolupráci se smyčcovým kvartetem Arkè, o svém Trilok Gurtu Bandu i o tom, jak tabla – indické bubny – dokážou vyprávět příběhy. Premiéra 23. června v 19.15.
Festival Maraton hudby Brno představí od 7. do 10. srpna 2025 známá jména i nové talenty z různých koutů světa: estonské duo Puuluup, energickou bosenskou kapelu Dubioza Kolektiv, experimentátorku Jelenu Popržan, slovenskou zpěvačku Sisu Fehér, finské harmonikáře Sväng, české duo HlasKontraBas, kapelu Terne Čhave a mnoho dalších. Program nabídne i písničkářské koncerty například Martiny Trchové, Kvietah nebo Poctu Zuzaně Navarové. Výjimečným zážitkem budou koncerty skupiny Ladě a kapely Plum Dumplings, které posouvají hranice žánrů.
Od 8. do 11. srpna 2024 probíhá v Brně festival Maraton hudby Brno. Hudba různých žánrů se bude hrát na mnoha scénách v centru města i na dalších místech – ve vnitřních prostorách i venku na náměstích a nádvořích. Jedním z míst, kde se bude hrát denně, bude nádvoří Staré radnice v Brně, kde je program přístupný zdarma. A právě tam vystoupí ve čřtvrtek 8. srpna večer maďarská skupina Terra Profonda. Budeme se jít věnovat v tentýž den od 14 hodin v rámci Hudebního kompasu.
V rámci festivalu Maraton hudby Brno vystoupí na nádvoří brněnské Staré radnice ve čtvrtek 8. srpna 2024 slovenská dámská skupina Neha! V tentýž den zahraje i v našem Koncertním studiu. Pořad vám nabídneme 20. září.
Od 8. do 11. srpna 2024 se bude na několika desítkách míst konat festival Maraton hudby Brno, který jihomoravskou metropoli představí jako město, které je na oficiálním seznamu UNESCO jako kreativní město hudby. Součástí festivalu jsou koncerty zahraničních interpretů jazzu, world music a dalších žánrů, ale také vystoupení mladých tuzemských umělců. Na programu jsou nejrůznější žánry od klasické a duchovní hudby přes písničkáře, folklor nebo romskou hudbu až po rock. Na programu bude letos také akordeonový workshop nebo koncerty na neobvyklých místech. To nejzajímavější z letošního programu Maratonu hudby si představíme v pořadu Slyšte, lidé! Premiéra 6. července 2024.
Hned se třemi různými projekty vystoupí v srpnu 2024 v Brně francouzský akordeonista Vincent Peirani. Na festivalu Maraton hudby Brno představí své trio Jokers, zahraje v mezinárodním kvartetu Les Égarés a bude mít také sólový recitál. Kromě toho se chystá akordeonový workshop s Peiranim pro české i zahraniční akordeonisty. Rozhovor s Vincentem Peiranim chystáme na červenec.