Valach/Roreček/Carloff: Připraveným (recenze)

Valach/Roreček/Carloff: Připraveným (recenze)
17. února 2011 Recenze Autor: Milan Tesař

Připraveným je společné autorské album skladatele Emila Valacha a textaře Tomáše Rorečka, na kterém se dále podílel producent Boris Carloff. Zpívají Bára Basiková, Ivan Hlas, Michal Hrůza, Richard Krajčo a další. Z vysílání Proglasu můžete znát titulní píseň Připraveným v podání Ivana Hlase nebo skladbu Kolumbus, kterou zpívá Michal Malátný.

CD PřipravenýmSkladatel Emil Valach před lety bubnoval s -123 min. Textař Tomáš Roreček dlouhodobě spolupracuje se skupinami Kryštof nebo Chinaski. Boris Carloff se coby producent pohybuje jak na scéně popové i alternativní a má za sebou spolupráci s Kryštofem, Clou, Sunshine nebo Skyline. Tito tři pánové spolu vytvořili ambiciózní album s názvem Připraveným, k jehož realizaci si přizvali několik slavných i zatím neznámých zpěváků a zpěvaček – Richarda Krajča, Michala Malátného, Báru Basikovou, Ivana Hlase, Michala Hrůza, ale také třeba televizní moderátorku Lenny. CD tak připomíná projekty Petra Hapky a Michala Horáčka, avšak jejich kvality nedosahuje.

Mám-li srovnávat, musím v první řadě skrze texty. Tomáš Roreček není špatný autor a občas se mu podaří velmi originální obraty. To dokazuje hned v úvodní písni Kolumbus („Cítil se jako ztracený šminky / Jak noční směna u benzinky / Jak v létě máma hiphopera / Jak na Sahaře akvabela“) nebo ještě v ještě zajímavějším textu 25 vteřin („Každý kůň se považuje za mustanga / Valčíky v sobě vidí tanga / A každý potok tvrdí že je Ganga“). Jenže zatímco Roreček se zpravidla spokojí s originálními slovními spojeními a obrazy, Michal Horáček k nim ve svých textech přidává dokonalou formu. A právě horáčkovská výstavba vět, hra s rytmem slov, složitější struktury veršů a také větší erudice mi na Připraveným citelně chybí.

Po hudební stránce srovnávat nelze, protože klasicky komponující šansoniér Hapka nemá s Emilem Valachem společného téměř nic. Valachův doprovod (zřejmě i Carloffovou zásluhou) stojí především na elektronických zvucích, respektive na jejich kombinaci se střídmými akustickými nástroji. V kombinaci s více či méně výpravnými českými texty je to řešení šťastné a zajímavé, nikoli však úplně originální (viz například projekty Moniky Načevy). Z jednotlivých písní vyzdvihnu pokus o elektro-blues Ježíšek, klidnou O počasí, tajemný Šťastný a veselý (s vtipnou pointou v textu). Naopak píseň Jako dnes je docela obyčejný rytmický pop, nezajímavě dopadla ukřičená Pro kondory se zpěvem Davida Krause a příliš se nepovedlo ani hiphopové Video. Naopak velmi příjemným osvěžením po smršti poprocku a elektronické hudby je akustická, do country laděná titulní píseň Připraveným v nedostižném podání Ivana Hlase. Jakkoli se právě tato skladba zbytku alba nejvíc vymyká, především kvůli ní má podle mě stejnojmenné album smysl.

Zajímavou kapitolou je kvalita interpretace jednotlivých zpěváků a zpěvaček. Vedle už zmíněného Ivana Hlase patří k vrcholům alba zkušená Bára Basiková, která ovšem – snad díky elektronickému doprovodu – zde připomíná vzpomínanou Načevu. Aby to ale nebylo tak jednoduché, další zúčastněné dámy (Lenny, Jana Lota) si můžete splést právě s Basikovou. Zde nemohu než opět nevzpomenout Michala Horáčka, který má větší cit pro výběr zpěvaček s výrazně odlišnějšími barvami hlasů. Pokud jde o muže, představují pánové Malátný, Krajčo a Hrůza jistoty na domácí popové scéně, avšak ničím novým nepřekvapí. David Kraus coby nezpěvák je také dostatečně známý a jeho hlasivky tomuto albu nic nepřinesly. Téměř katastrofálně pak dopadá zpěv producenta Borise Carloffa v písni Pro kondory. Nejde o to, že „to zní trochu jako Dan Bárta“, ale ke skutečnému Danu Bártovi to má daleko. Problémem jsou nepřirozeně otevřené samohlásky, jejichž vinou text zní skoro hanácky: „Obloha bela nachová.“

Připraveným je projekt ambiciózní, hodný pozornosti. Ne vše se povedlo, místy jednotlivé písně až příliš sklouzávají k tuctovému popu. Ovšem kvůli několika povedeným skladbám a kvůli některým Rorečkovým textovým obrazům má smysl se k němu občas vrátit.

Rok vydání: 2010
Vydavatel: Geronimo Ad Store s. r. o. (distribuce: Championship Music)
Žánr: pop/rock/hiphop/country
Celkový čas: 44:54

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web