Slyšte, lidé! – Profil pianisty Jeana-Christopha Choleta

Slyšte, lidé! – Profil pianisty Jeana-Christopha Choleta
15. září 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Francouzský skladatel a pianista Jean-Christophe Cholet se na jaře 2017 představil v Brně jako autor rozsáhlé skladby pro dětský a mládežnický sbor a jazzovou skupinu Martinova cesta o životě sv. Martina z Tours. Jeho tvorba a repertoár jsou však mnohem rozsáhlejší. Část jeho diskografie si představíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 23. září 2017 v 19.15 s reprízou 26. září v 16.55.

Diskografie Jeana-Christopha Choleta sestává z velkých tematických projektů, jakým je například pocta skladateli Francisi Poulencovi, a dále z alb „běžných“, složených z jednotlivých skladeb, avšak i tyto kolekce se autor snaží promýšlet jako celek. Vedle dalších sestav Cholet aktuání působí ve dvou jazzových klavírních triích. O způsobu práce v těchto komorních skupinách však říká: „Nechtěl bych působit v sestavě, kde by rytmická sekce pouze doprovázela pianistu. Mám sice rád Oscara Petersona, ale on je právě ten případ – pianista, kterého doprovází rytmická sekce. Měl sice naprosto skvělou rytmickou sekci, ale dnes už jsme dál a současná hudba vyžaduje jinou interakci mezi hráči a nové směry.“

Za své vzory tento francouzský pianista považuje Kennyho Barrona, Richieho Beiracha, Billa Dobbinse a Lee Konitze, ale má klasické vzdělání a věnuje jak klasické kompozici, tak improvizované hudbě. Blízko má také k world music, což dokládá například albem Nights In Tunisia. Jedná se o francouzsko-tunisko-alžírský projekt, na němž se vedle Choleta autorsky podíleli trombonista Geoffroy de Masure a houslista Jasser Haj Youssef, který se jako muzikolog věnuje průnikům arabské a jazzové hudby. Ostatně album Nights In Tunisia si klade za cíl postavit vedle sebe současný jazz a arabský zpěv, respektive arabský hudební systém makám se západním pojetím harmonie.

Protiváhou k tomuto rozmáchlému projektu je album Whispers, jehož podstatnou část Cholet natočil v roce 2015 v duu se švýcarským hráčem na křídlovku Matthieuem Michelem. Pouze do některých skladeb si hráči, kteří se znají a občas spolupracují téměř 20 let, přizvali další hudebníky – bubeníka Ramona Lopeze a akordeonistu Didiera Ithursarryho.

 

 

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web