Jazzový podvečer: Adam Tvrdý a Brian Charette

27. června 2014 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pod názvem Suspicious Activities vyšlo společné album českého jazzového kytaristy Adama Tvrdého a amerického varhaníka Briana Charetta, které na trio doplňuje bubeník Petr Mikeš. CD si představíme v pátek 27. června od 17.25.

Adam Tvrdý vyrostl na klasickém rocku a blues a později se přes pozdní nahrávky Milese Davise dostal k modernímu jazzu. Až Davisova moderní hudba pro něj paradoxně byla klíčem k jazzové tradici: „Našel jsem zalíbení ve všem, co dělal, a začal jsem chápat i starší, klasický jazz.“

Hru na kytaru vystudoval v Praze na Konzervatoři Jaroslava Ježka u kytaristy Jaroslava Šindlera. Za největší školu však považuje zkušenosti s hraním na zaoceánské lodi, s níž křižoval rozsáhlou oblast od Floridy přes karibské ostrovy až ke kanadskému pobřeží. Na lodi měl Adam Tvrdý možnost hrát s americkými spoluhráči nejen jazzové standary, ale i své autorské skladby. V roce 2011 Adam Tvrdý natočil album Doublewell, na kterém jej střídavě doprovázejí dě rytmiky.

Brian Charette se jako hráč na Hammondovy varhany a pianista pohybuje už více než 20 let na newyorské jazzové scéně a na svém kontě má i nominaci na Grammy. Pravidelně jezdí také do Evropy a zvlášť si oblíbil Prahu, kde vystupuje v několika různých sestavách. Podílel se například jako pianista na nejnovějším albu Ondřeje Štveráčka, hraje s vlastním sextetem a spolu s kytaristou Liborem Šmoldasem a bubeníkem Tomášem Hobzkem tvoří trio SoulMates.

Album Suspicious Activities obsahuje čtyři autorské kompozice Adama Tvrdého a čtyři převzaté melodie (včetně Norwegian Wood od Beatles).

Více informací o albu včetně možnosti jeho objednání najdete zde.