Kytarista Adam Tvrdý hostem Jak se vám líbí

10. července 2012 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 3. srpna od 19.15 uvedeme v rámci pořadu Jak se vám líbí rozhovor s jazzovým kytaristou Adamem Tvrdým o jeho aktuálním albu Doublewell. Adam Tvrdý vyrostl na hudbě Jimiho Hendrixe, Jimmyho Page a Erica Claptona, později objevil tvorbu Milese Davise, Pata Methenyho nebo Johna Scofielda a začal se plně soustředit na jazz. V současné době komponuje moderní jazzové skladby, mírně ovlivněné blues a dalšími styly.

Adam Tvrdý hraje na kytaru od šesti let. Studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka u Jaroslava Šindlera, kterého dnes pokládá za svého výborného kamaráda. Velkou školou pro něj bylo také hraní na zaoceánské lodi, na níž procestoval rozsáhlou oblast od Miami přes Jamajku, Americké Panenské ostrovy a Portoriko až po New York a kanadské pobřeží. Na lodi měl možnost spolupracoval s americkými muzikanty, se kterými hrál nejen jazzové standardy, ale i své vlastní skladby. Na cesty se vydává i v současné době – koncertoval například v Maroku.

Své autorské album Doublewell natočil se dvěma různými rytmikami. V pěti skladbách jej doprovázejí na kontrabas Tomáš Baroš a na bicí Martin Novák a v dalších čtyřech na kontrabas Petr Dvorský a na bicí Jan Linhart.

Skládat se Adam Tvrdý pokouší v hlavě, bez nástroje. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas říká: „Byl bych nejraději, kdyby se mi všechno prohnalo hlavou kompletně, a já jsem to potom zapisoval. Když vás vedou prsty po kytaře, je to v té hudbě slyšet, a toho se tedy snažím vyvarovat. Nicméně někdy si potřebuji s nástrojem pomoci a ověřit si to, co jsem vymyslel, a případně to pro kytaru trochu poupravit.“

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web