Jazzová Noční optika v Třikrát z Proglasu

27. října 2007 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním z nových objevů na české jazzové scéně je mladá kapela Noční optika. Právě jí vyšlo album Herbarium, které si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu v pondělí 29. října od 7.45.

Skupina Noční optika o sobě na svých internetových stránkách prozrazuje:  „Noční optika je instrumentální kvintet složený z muzikantů, jejichž výchozím polem je zčásti jazz, zčásti hudba klasická. Výsledkem je jakási periferie, předměstí jazzového mainstreamu, kam probleskují ozvuky pulsující horečky metropole i vanutí zešeřelých hladin lesních tůní. Meditace neurotikova a úprk flegmatika zde splývají v herbář pozapomenutých živočichů.“ Herbář, Herbarium, je také název prvního alba, které skupině Noční optika vyšlo v letošním roce.

Na počátku historie kapely byl absolventský koncert studenta pražské konzervatoře Jakuba Dvořáčka. První sestava v roce 2001 byla čtyřčlenná – klavír, flétna, baskytara a bicí. V současné době hraje Noční optika jako kvinteto, a to v následujícím obsazení: Štěpán Zbytovský na flétnu, Miroslav Nosek na kytary, Jakub Dvořáček na klavír a cemballo, Jan Keller na baskytary a violoncello a Jan Linhart na bicí. Noční Optika hrává převážně v pražských klubech, divadlech a síních, avšak 4. listopadu bude mít koncert ve Zlíně ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické.

Tři skladby Noční optiky si můžete poslechnout v pořadu Třikrát z Proglasu v pondělí 29. října 2007 od 7.45.