Opory hvězd: Stano Palúch

17. prosince 2007 Aktuality, Country, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Seriál Opory hvězd, který vychází od ledna 2007 v časopisu Folk & country a který jsme vám na tomto místě připomněli už několikrát, zahájil téměř před rokem profil slovenského houslisty Stano Palúcha.

Houslista Stano Palúch vystudoval bratislavskou VŠMU a věnuje se i vážné hudbě. Znát jej však můžete také z desek jazzových (PaCoRa), folkových (Druhá tráva, Žofie Kabelková) nebo folklórních. Jak se přihodí, že se z původně doprovodného muzikanta či člena orchestru stane silně vyprofilovaná osobnost? Helena Bretfeldová psala v roce 2003 ve své recenzi: „Stanko, kysucký hudební samorost se zkušeností z folklórního souboru svého otce, studoval u profesora Bohdana Warchala a postupně pro sebe objevoval svět jazzu (především Stéphana Grappelliho).“ A světy folklóru a jazzu se v jeho tvorbě i interpretaci stále proplétají.

Banjista a producent Luboš Malina říká: „Se Stanem mám spoustu zážitků – z Teagrassu, z Druhé trávy, z různých večírků, ze studia… Je to geniální muzikant (nejen houslista). Když natáčel housle na poslední desku Pavla Bobka, kterou jsem produkoval, nabídl se mi (spíš ze srandy) do jedné písně jako pianista. „Také sólo ti tam zahrám, že sa zblázniš…“ S Ivem Viktorinem jsme ho vzali za slovo, okamžitě nastavili mikrofony k pianu, a bylo to přesně jak říkal… A napoprvé…“ Luboš však dodává: „Ve studiu to s ním nebylo lehké, protože on není nikdy sám se sebou spokojen a není snadné ho přesvědčit, že už to dávno bylo ono.“

Celý profil třicetiletého slovenského houslisty Stana Palúcha najdete v časopisu Folk & country č. 1/07 nebo také zde.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web