Historik Petr Koura mapuje swing za protektorátu

7. listopadu 2016 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Nakladatelství Academia vydá objemnou knihu Petra Koury s názvem Swingaři a potápky v protektorátní noci. Historik z Univerzity Karlovy v ní mapuje swingovou hudbu, tanec a subkulturu především v době protektorátu.

V úvodu ke své knize Petr Koura vysvětluje: „Mezi mladými stoupenci této [swingové] hudby se v první polovině roku 1940 objevila výstřední móda, jež spočívala ve značně provokativním vzhledu. Stoupenci této módy nosili podivně deformovaný klobouk, volné sako kostkovaného vzoru, úzké kalhoty, barevné ponožky a boty na vysokých podrážkách. Charakteristickým znakem příslušnosti k této skupině výstředních mladíků se staly dlouhé vlasy, jež zpravidla končily v zátylku nakulmovanou ruličkou. Příslušníkům výstřední mládeže se záhy začalo říkat potápky, později páskové, zatímco jejich ženské protějšky se nazývaly kristýnky či bedly.  Swingoví výstředníci začali při vzájemné komunikaci používat vlastní slang a pamětníci vzpomínají, že je bylo možné poznat podle charakteristické ležérní chůze.“ České potápky měly mimochodem svou obdobu v dalších zemích: Ve Spojených státech se swingovým výstředníkům říkalo jitterbugs nebo zootsuiters, v Německu Swing-Boys, v Rakousku Schlurfs a ve Francii zazous.

Petr Koura se ve své knize vydává mimo oblast tradiční historie. Zabývá se dějinami swingové hudby, zajímá jej módní odívání, literární a filmová historie nebo dějiny tance. Při bádání využíval metod a optiky dějin každodennosti, urbánních dějin a kulturálních studií.

Zvláštní pozornost věnuje problematice vztahu nacionálního socialismu a jazzu, boji mládeže s autoritami a swingu jako projevu odporu. Stranou jeho zájmu nezůstává ani jazzová hudba v terezínském ghettu a vězeňských zařízeních.

NyníTřikrát z Proglasu: David...
Píseň: Thirst For Life (2017); Interpret: Kollar David - syntezátor, kytary; Album: Kollar David: Notes From The Underground
15.00Zprávy Proglasu, počasí
15.05Modlitba Korunky k Božímu...
15.05Modlitba Korunky k Božímu...
15.15Písničky pro hezké...
16.00Všimli jsme si
16.45Písničky

Petra Börnerová Trio – rozhovor

P5247106Chystáme rozhovor s rodinnou kapelou zpěvačky Petry Börnerové

Regiony

Regiony

Skład Niearchaiczny

skladNiearchaiczny_crossroadsRozhovor se skupinou Skład Niearchaiczny jsme vysílali na Nový rok 2018.

Nominace na ceny Vinyla 2017

kalle_saffronPodívejte se na nominace na ceny Vinyla 2017.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music