Historik Petr Koura mapuje swing za protektorátu

7. listopadu 2016 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Nakladatelství Academia vydá objemnou knihu Petra Koury s názvem Swingaři a potápky v protektorátní noci. Historik z Univerzity Karlovy v ní mapuje swingovou hudbu, tanec a subkulturu především v době protektorátu.

V úvodu ke své knize Petr Koura vysvětluje: „Mezi mladými stoupenci této [swingové] hudby se v první polovině roku 1940 objevila výstřední móda, jež spočívala ve značně provokativním vzhledu. Stoupenci této módy nosili podivně deformovaný klobouk, volné sako kostkovaného vzoru, úzké kalhoty, barevné ponožky a boty na vysokých podrážkách. Charakteristickým znakem příslušnosti k této skupině výstředních mladíků se staly dlouhé vlasy, jež zpravidla končily v zátylku nakulmovanou ruličkou. Příslušníkům výstřední mládeže se záhy začalo říkat potápky, později páskové, zatímco jejich ženské protějšky se nazývaly kristýnky či bedly.  Swingoví výstředníci začali při vzájemné komunikaci používat vlastní slang a pamětníci vzpomínají, že je bylo možné poznat podle charakteristické ležérní chůze.“ České potápky měly mimochodem svou obdobu v dalších zemích: Ve Spojených státech se swingovým výstředníkům říkalo jitterbugs nebo zootsuiters, v Německu Swing-Boys, v Rakousku Schlurfs a ve Francii zazous.

Petr Koura se ve své knize vydává mimo oblast tradiční historie. Zabývá se dějinami swingové hudby, zajímá jej módní odívání, literární a filmová historie nebo dějiny tance. Při bádání využíval metod a optiky dějin každodennosti, urbánních dějin a kulturálních studií.

Zvláštní pozornost věnuje problematice vztahu nacionálního socialismu a jazzu, boji mládeže s autoritami a swingu jako projevu odporu. Stranou jeho zájmu nezůstává ani jazzová hudba v terezínském ghettu a vězeňských zařízeních.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web