Druhé autorské album Davida Dorůžky

Druhé autorské album Davida Dorůžky
6. března 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Čtyři roky po svém debutu Hidden Paths, oceněném cenou Anděl, vydává jazzový kytarista David Dorůžka své druhé autorské album. CD Silently Dawning vyjde 31. března 2008 na nezávislém jazzovém labelu Animal Music.

David Dorůžka na festivalu JazzFestBrno 07Jazzový kytarista David Dorůžka (narozen 1980), který se na české jazzové scéně pohybuje již 14 let a jehož talent i věhlas dávno překročily české hranice (dlouhodobě pobýval v USA a ve Francii a koncertoval po celém světě), vydává v březnu 2008 své druhé autorské album Silently Dawning. Po čtyřleté pauze od oceňovaného debutu Hidden Paths (Anděl za nejlepší jazzovou desku roku) je novinka netrpělivě očekávána. Dorůžka složil pro album 10 nových skladeb a s jedinou výjimkou jde o kompozice s textem: konkrétně o zhudebněné básně Emily Dickinson a Jiřího Ortena a o skladby opatřené švédskými texty mladé švédské zpěvačky Josefine Lindstrand, s níž Dorůžka spolupracoval již v minulosti a která tento trojjazyčný repertoár na albu též zpívá. Oba protagonisty doprovází polská rytmika ve složení Lukasz Żyta (bicí) a Michal Baranski (kontrabas). Hudba je zasazena do kontextu současného evropského jazzu, je intimní, upřímná a hluboká. Album vzniklo ve studiu Svárov ve spolupráci se zvukovým mistrem Lukášem Martinkem, mastering provedl věhlasný Bob Katz ve studiu Digital Domain v USA.

O repertoáru na novém albu Dorůžka říká: „Dvě ze skladeb na CD Silently Dawning jsem napsal ještě v USA – Forever Lost a Tears, která se v jiné úpravě objevila už na mé první desce. Ale velká většina ostatních skladeb na novém CD pochází z mého pobytu v Paříži v letech 2006 a 2007. Ovšem idea alba vznikla už dlouho předtím.“

CD vychází na nezávislé značce Animal Music, na které svá alba vydali například Organic Quartet Ondřeje Pivce nebo Libor Šmoldas Trio.

V dubnu objednou všichni účinkující z nového Dorůžkova alba Českou republiku na turné. Konkrétně půjde o následující koncerty:

19. 4. Polička – Jazz festival, 21.30
20. 4. Praha – Kostel Sv. Vavřince, 19.30
21. 4. Praha - U staré paní, 21.00
22. 4. Praha – Kulturní centrum Zahrada, 20.00
23. 4. Třebíč – Klub B, 20.00
24. 4. Ústí nad Labem – Národní dům, 20.00
25. 4. Rýmařov – Malý sál SVČ, 20.30
26. 4. Brno – Jazz Fest, Divadlo Husa na provázku, 20.00

(Oficiální tisková zpráva.)