Skupina Tady To Máš s albem Ryba Květovoň

Skupina Tady To Máš s albem Ryba Květovoň

Pořad v souvislostech


Skupina Tady To Máš a Ryba Květovoň
Budeme vysílat

Rozhovor s písničkářem Montym
S Tomášem Liškou o albu Hope
S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru
Vysílali jsme


Leyla McCalla a její Kapitalistické blues

S Janem Smigmatorem o albu Murphyho zákon

Se skupinou Květy o albu Květy Květy
Audioarchiv
7. října 2020 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Tady To Máš v čele s brněnským pianistou a skladatelem Tomášem Kytnarem natočila nové album Ryba Květovoň. Zatímco na předchozích několika albech Kytnar zhudebňoval slovenskou poezii, tentokrát si vypůjčil české verše polsko-českého básníka Bogdana Trojaka. Poslechněte si z archivu rozhovor, který s Tomášem Kytnarem vedl Jannis Moras.

Projekt Tady To Máš debutoval v roce 2003 eponymní nahrávkou tří skladeb, které dominoval instrumentální desetiminutový Bigbít pro klavír a orchestr. Na dalším EP Tady To Máš Takhle (2006) se již objevují zhudebněné verše slovenské básnířky Judity Kaššovicové a právě současná slovenská poezie byla poznávacím znamením skupiny na plnohodnotných albech Sme len hostia na zemi, Vôňa rána, Krátkovlasá čembalistka, Srdiečka tiché a Krajina diamantov. Básně Judity Kaššovicové ze Šamorína na slovensko-maďarském pomezí postupně vystřídala městská poezie bratislavského rodáka Erika Ondrejičky. Na dotaz, zda se v textech programově vyhýbá češtině, odpověděl brněnský skladatel Kytnar v roce 2013 v rozhovoru pro portál Brno – město hudby: „Snad se ani nevyhýbám, je to spíš otázka mého konzervativního smýšlení – neopouštět zbytečně pohodlnou již vyšlapanou stezku. Opravdu trochu přemýšlím o češtině, ale nějak systematicky hledat nebo si dávat inzerát rozhodně nebudu. Jako slovenští básníci vlastně přišli ke mně, musí cestou náhody přijít i ti čeští.“

Novinka Ryba Květovoň skupinu představuje v novém složení. Tady To Máš bylo vždy volnějším uskupením Kytnarových přátel, do značné napojených na brněnský klub Stará Pekárna (jehož je Kytnar dramaturgem). Zatímco na minulých albech hráli výraznou roli slovenští hudebníci jako Juraj Turtev nebo Miloš Železňák, na novince převládá český element. Rytmiku má na starosti osvědčená brněnská dvojice Mojmír „Bob“ Sabolovič a Lukáš Kytnar (Tomášův syn), známá z čím dál úspěšnější bluesové kapely Band of Heysek. Mezi dalšími instrumentalisty najdeme například Karla Markytána (AG Flek) na foukací harmoniku, Jana Kyncla na saxofony a flétnu, Aliaksandra Yasinského na akordeon, Petra Zavadila (Mucha, Ty Syčáci) na kytaru, Broňka Šmida na saxofony nebo Pavla Plcha (Tomáš Kočko & Orchestr) na perkuse. Sólových pěveckých partů se zhostila osvědčená dvojice Tomáš Frgala a Jana Fujaková.

Nové album je ale v diskografii skupiny výjimečné také tím, že Tomáš Kytnar konečně našel spřízněného českého textaře. Většinu alba – s výjimkou bonusu Pivní meditace od televizního režiséra Vojtěcha Fatky – tvoří zhudebněné české verše polsko-českého básníka a publicisty Bogdana Trojaka, držitele Ceny Jiřího Ortena a ceny Magnesia Litera. Trojakovy texty v minulosti nazpívali také Lenka Dusilová, Ondřej Ruml nebo Tomáš Kočko.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web