Skupina Tady To Máš s albem Ryba Květovoň

Skupina Tady To Máš s albem Ryba Květovoň
7. října 2020 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Tady To Máš v čele s brněnským pianistou a skladatelem Tomášem Kytnarem natočila nové album Ryba Květovoň. Zatímco na předchozích několika albech Kytnar zhudebňoval slovenskou poezii, tentokrát si vypůjčil české verše polsko-českého básníka Bogdana Trojaka. Poslechněte si z archivu rozhovor, který s Tomášem Kytnarem vedl Jannis Moras.

Projekt Tady To Máš debutoval v roce 2003 eponymní nahrávkou tří skladeb, které dominoval instrumentální desetiminutový Bigbít pro klavír a orchestr. Na dalším EP Tady To Máš Takhle (2006) se již objevují zhudebněné verše slovenské básnířky Judity Kaššovicové a právě současná slovenská poezie byla poznávacím znamením skupiny na plnohodnotných albech Sme len hostia na zemi, Vôňa rána, Krátkovlasá čembalistka, Srdiečka tiché a Krajina diamantov. Básně Judity Kaššovicové ze Šamorína na slovensko-maďarském pomezí postupně vystřídala městská poezie bratislavského rodáka Erika Ondrejičky. Na dotaz, zda se v textech programově vyhýbá češtině, odpověděl brněnský skladatel Kytnar v roce 2013 v rozhovoru pro portál Brno – město hudby: „Snad se ani nevyhýbám, je to spíš otázka mého konzervativního smýšlení – neopouštět zbytečně pohodlnou již vyšlapanou stezku. Opravdu trochu přemýšlím o češtině, ale nějak systematicky hledat nebo si dávat inzerát rozhodně nebudu. Jako slovenští básníci vlastně přišli ke mně, musí cestou náhody přijít i ti čeští.“

Novinka Ryba Květovoň skupinu představuje v novém složení. Tady To Máš bylo vždy volnějším uskupením Kytnarových přátel, do značné napojených na brněnský klub Stará Pekárna (jehož je Kytnar dramaturgem). Zatímco na minulých albech hráli výraznou roli slovenští hudebníci jako Juraj Turtev nebo Miloš Železňák, na novince převládá český element. Rytmiku má na starosti osvědčená brněnská dvojice Mojmír „Bob“ Sabolovič a Lukáš Kytnar (Tomášův syn), známá z čím dál úspěšnější bluesové kapely Band of Heysek. Mezi dalšími instrumentalisty najdeme například Karla Markytána (AG Flek) na foukací harmoniku, Jana Kyncla na saxofony a flétnu, Aliaksandra Yasinského na akordeon, Petra Zavadila (Mucha, Ty Syčáci) na kytaru, Broňka Šmida na saxofony nebo Pavla Plcha (Tomáš Kočko & Orchestr) na perkuse. Sólových pěveckých partů se zhostila osvědčená dvojice Tomáš Frgala a Jana Fujaková.

Nové album je ale v diskografii skupiny výjimečné také tím, že Tomáš Kytnar konečně našel spřízněného českého textaře. Většinu alba – s výjimkou bonusu Pivní meditace od televizního režiséra Vojtěcha Fatky – tvoří zhudebněné české verše polsko-českého básníka a publicisty Bogdana Trojaka, držitele Ceny Jiřího Ortena a ceny Magnesia Litera. Trojakovy texty v minulosti nazpívali také Lenka Dusilová, Ondřej Ruml nebo Tomáš Kočko.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert  pro klavír a orchestr číslo 1, C dur, opus 15 - Allegro con brio; Autor: Beethoven Ludwig van; Dirigent: Abbado Claudio; Sóla: Pollini Maurizio - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas: Vladimír...
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Odpolední proud

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web