Pětník má nové demo

Pětník má nové demo
5. října 2010 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Vokální skupina Pětník, letošní vítěz Divácké Porty, připravila pro své příznivce nové třípísňové demo. Nahrávka kapelu poprvé zachycuje v současné čtyřčlenné podobě.

Pětník ještě v pěti (Folkový oříšek 2005)Pětník založil před 11 lety Honza Hučín, bývalý kapelník folkových skupin Pramínek a Medart, a to jako čistě vokální těleso. Jak název napovídá, původně měl Pětník pět členů (tři mužské a dva ženské hlasy). Po mnoha personálních změnách a po skoro 10 letech činnosti však v roce 2009 došlo k významné změně. „Název skupiny se skoro po deseti letech činnosti rozejde s počtem členů, neboť přicházíme se zásadní a mírně šokující změnou. Rušíme funkci druhého tenoru, a aby Honza jako šéf nepřišel o práci, přesouváme ho do basu,“ psala skupina na svých webových stránkách.

Skupina za více než dekádu své existence zabodovala na řadě festivalů včetně Zahrady. V letošním roce se jí dařilo na Portě: nejprve vybojovala v českém národním finále v Řevnicích krásné druhé místo a poté v mezinárodním kole v Ústí nad Labem získala Diváckou Portu.

Pětník má v repertoáru vokální úpravy nejrůznějších skladeb: od spirituálů přes českou folkovou klasiku až po trampské písně. Texty na tradiční melodie i zcela původní skladby skládá kapelník Honza Hučín, z dalších autorů si Pětník půjčuje písně například od Petra Kůse nebo od Mikiho Ryvoly.

Skupina, která v roce 2004 vydala své první a zatím jediné CD V botách snů, se na začátku letošního roku vrátila do studia a natočila zatím třípísňové demo. Obsahuje píseň Honzy Hučína Na svatého Řehoře, převzatou píseň Jaroslava Samsona Lenka Přívěs a dětskou legrácku Petra Skoumala na text Pavla Šruta (s doplněnými slovy Honzy Hučína) Pane Nováku.

 

NyníRanní magazín
Píseň: Letní romance (1991); Interpret: Druhá tráva; Album: Křesťan Robert & Druhá tráva: Best&Last /CD1
05:15Dnešek v kalendáři
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:35Očekávané události
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music