Mária Podhradská: nové album po patnácti letech

Mária Podhradská: nové album po patnácti letech
29. listopadu 2022 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Po patnácti letech vydává nové album pro dospělé posluchače Mária Podhradská, jedna z nejvýraznějších postav slovenské křesťanské hudební scény. Bývalá zpěvačka folkové skupiny Atlanta se mezitím věnovala – a stále věnuje – především písňové tvorbě pro děti.

V letech 1994–2005 vydala Mária Podhradská několik alb s kapelou Atlanta, která se z lokální skupiny z farnosti Bratislava-Lamač vypracovala v jednu z nejvýraznějších skupin slovenské moderní gospelové scény. Atlantě, ve které hráli vedle Márie výraznou roli bratři Kachútové, byla ve své době určitou konkurencí folková skupina Kompromis v čele se zpěvákem Richardem Čanakym. Oba sólisté začali vydávat i sólová alba (Podhradská debutovala v roce 2003 titulem Rozhodnuté a Čanaky natočil už roku 1999 první ze čtyřdílné série alb Vďaka, Ježiš) a mezitím se oba sešli ve společném projektu, od jehož první oficiální nahrávky právě uplynulo dvacet.

Album Deťom (2002) předznamenalo obrovský fenomén tvorby pro děti na Slovensku. Z Márie Podhradské se stala Spievanka a z Richarda Čanakyho Zahrajko a společně s dalšími přáteli, herci i hudebníky, začali vytvářet pohádkový písňový svět pro nejemenší posluchače, nazvaný Spievankovo. V posledních letech se oba soustředili téměř výhradně na tvorbu pro děti, natáčeli CD i DVD, jezdili po mateřských školách a tvorbu pro dospělé jakoby úplně odložili stranou.

Jak ale Mária Podhradská zdůrazňuje v rozhovoru pro naše rádio, písničky nikdy nepřestala skládat a v době epidemie covidu si našla čas, aby se jimi probrala a vytvořila z nich nové album pro dospělé, první po 15 letech (titul Bolo ako bude vyšel v roce 2007). Ke spolupráci si přizvala zkušeného producenta a aranžéra Stanislava Palúcha, který je známý ze slovenské jazzové i world music scény a podílí se i na hudbě pro Spievankovo. Právě on vymyslel k jednotlivým písním Márie Podhradské pestré aranže a přizval různé doprovodné muzikanty. Na albu se objeví pestrá škála hostů od legendárního trumpetisty Juraje Bartoše až po vokální soubor For You. Album se jmenuje Muzika.

https://mariapodhradska.sk/