Kamelot: Zvláštní svět

11. října 2004 Folk, Recenze Autor: Milan Tesař

<p>Špatné zprávy přišly od skupiny <strong>Kamelot</strong> na začátku července.
V jižních Čechách se stala nohda, po níž skončil s vážným zraněním v nemocnici
kytarista Viktor Porkristl a kterou nepřežil trampský bard a velký přítel
kapelníka Romana Horkého <strong>Luboš Lampa Dvořák</strong>. Ironií osudu k
této události došlo v době, kdy Kamelot začínal po delší pauze opět koncertovat,
kdy se znovu začal objevovat na festivalech a kdy měl vydanou novou desku. Toto
CD se jmenuje Zvláštní svět a rozhodně stojí za pozornost...<!-- )--></p>

Vydavatel: Brothers Records
Rok vydání: 2004
Žánr: folkrock/trampské písně
Celkový čas: 48:35

Špatné zprávy přišly od skupiny Kamelot na začátku července. V jižních Čechách se stala nohda, po níž skončil s vážným zraněním v nemocnici kytarista Viktor Porkristl a kterou nepřežil trampský bard a velký přítel kapelníka Romana Horkého Luboš Lampa Dvořák. Ironií osudu k této události došlo v době, kdy Kamelot začínal po delší pauze opět koncertovat, kdy se znovu začal objevovat na festivalech a kdy měl vydanou novou desku. Toto CD se jmenuje Zvláštní svět a rozhodně stojí za pozornost.

První, co na něm oceňuji, je pestrost témat. Na první poslech by se možná z některých písní mohlo zdát, že Horký pouze nazpíval jakýsi cestovní deník z Kanady, kde strávil několik měsíců (právě ve společnosti tragicky zesnulého Lampy). Máme tu zprávu o letu přes oceán (Island), vyznání Kanadě s epizodou o setkání s medvědem (Kanada) nebo westernový příběh (U řeky Frazer). Jenže poslouchejte pozorně, jsou tu i jiná témata. Dostane se na Romanovy oblíbené koně (Podkovaní), na podzimní krajinu na jihu Moravy (Nejhezčí podzim) i na témata společenská (Zvláštní svět či memento Dopis na rozloučenou).

Podobně vítám i pestrost stylů. Trampsky laděné jsou tentokrát především balady (Podkovaní a Nejhezčí podzim). Mezi rychlejšími písněmi najdeme "severské reggae? (Island), akustický rokenrol (U řeky Frazer) a nechybějí ani téměř popové hity s přesnou rytmikou (Hic sunt leones). Aranžérsky nejpropracovanější je píseň Svatá hora - z nenápadné klidné skladby se postupně stane jeden z nejhitovějších kousků alba.

Hit kapelník Kamelotu složit umí. To jsem psal už v souvislosti s předchozími deskami a na Zvláštním světě to samozřejmě platí také. Další neměnnou jistotou je Romanův sytý a podmanivý hlas. Na druhou stranu je však známé i to, že Horký coby textař není básníkem; jde spíše o přímočarého vypravěče, který nehledí na přesnost a neotřelost rýmu. V jedné z minulých recenzí jsem mu vytýkal také opakování témat a určité výhrady tohoto typu by se daly najít i na novinkové desce. Jenže tentokrát mě Romanovy texty v několika případech i velmi příjemně překvapily. Tady je pár příkladů.

Ve Svaté hoře se Horkému povedl zajímavý trojitý rým: výraz z brněnského hantecu (1), slovo trampské či básnické (2) a hudební termín (3). Výsledek zní: "Chci mít nadosmrti odrbaný džanky (1) / chci poslouchat jak hrajou vánky (2) fanky (3).? Pěkné. Jenže o verš dál to celé zkazí vycpávka s nepovedeným rýmem: "Chci být na silnici král a nebo vezír / co pozoruje na obloze vesmír.? Příklad druhý: V trpké písni Dopis na rozloučenou o člověku, který se upálil, zaujme verš "Lehce dojít do kalhot prstama pro oheň? nebo burcující metafora "Je sám, u palachů (!) vlevo za tratí?, zatímco s (ne)rým "kanystr / na vítr? marně čeká na další úpravy... Do třetice v titulní písni autor zajímavě pracuje s počítačovými výrazy: "Ale objevil se hacker mýho života?, jenže v tomtéž refrénu si neodpustí zbytečně obecné "Nic proti technice a všemu pokroku?.

Zvolenými příklady jsem se snažil dokázat jediné. Roman Horký nejen že dokáže napsat silnou melodii, ale umí i zajímavě textovat. Jenže zřejmě nemá u sebe nikoho, kdo by mu poradil: Romane, tato píseň je sice dobrá, ale když přepíšeš tyto dva řádky, bude vynikající. Ano, té desce prostě chybí producent, kterému by Roman důvěřoval a který by měl tu odvahu poradit nejen s texty, ale třeba i s bookletem. Ten sice na první pohled vypadá vzorně, avšak přesto se v něm pár chybiček najde (nepíše se například "20-tých let?, ale "20. let?).

O předchozím albu Valerie jsem psal, že šlo o návrat směrem k přírodě a ke "starému? Kamelotu. Zvláštní svět dokazuje, že to s návratem ke svým nejlepším momentům Kamelot myslí vážně. Pokud zatím znáte pouze singlový hit Island, který možná až moc zavání popem, nenechte se zmást. Vůbec nejde o typickou píseň alba. Zvláštní svět přes drobné výhrady za poslech stojí. Přeji Romanovi, aby se dokázal vypořádat se ztrátou kamaráda Lampy a aby pro své posluchače natočil ještě hodně tak slušných desek.

(Článek vznikl pro časopis Folk & country.)


Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web