Drc: Tragédie o smrti býka (recenze CD)

Drc: Tragédie o smrti býka (recenze CD)
8. února 2009 Folk, Recenze Autor: Milan Tesař

Folkrocková skupina Drc z Českých Budějovic vydala loni své třetí album Tragédie o smrti býka. Z vysílání Proglasu můžete znát především píseň Karmínová. Nyní si můžete přečíst recenzi CD. Mimochodem věděli byste, že členové Drc Hanka a Jan Švejkarovi byli v roce 1996 jedněmi z vůbec prvních hostů našeho pořadu Jak se vám líbí.

Drc: CD Tragédie o smrti býkaDávno jsou pryč doby, kdy patřil folkrock k progresivních hudebním směrům. Dnes moderní folkaři koketují se samply, s elektronickou hudbou a s hiphopem a poctivě zahraný „folk s bicími“ zní buď šedivě a nudně nebo sympaticky staromilecky. Jihočeská skupina Drc, od níž mi v uších zní stále ještě především první čistě folkové album Čarodějka s hitem Prázdná hnízda, předvádí na svém třetím CD Tragédie o smrti býka předvádějí dobře zvládnutý folkrock bez přesahů k jiným stylům. Mění se jen tempa písní a střídají se sólisté, manželé Hanka a Honza Švejkarovi. Základní styl, daný nástrojovým obsazením skupiny (akustická a elektrická kytara, baskytara, bicí), zůstává téměř stejný od začátku až do konce desky.

V průzračnosti, barevnosti a líbivosti zpěvu vítězí Hanka – proto mě trochu zaráží, že album začíná písní s Janovým sólem (Láska ví). Mnohem lépe vyznívá druhá skladba Socha s Haniným trochu silovým, mírně expresivním vokálem. Mimochodem silovost zpěvu (tedy jakási nápodoba rockového stylu) může být u Drcu vnímaná jako oživení i jako přítěž. Například v jinak příjemné písni Poslední noc mi tlak na hlasivky, v kombinaci s trochu staromódním sólem na elektrickou kytaru, připadá spíše na škodu. V každém případě však oceňuji snahu o dobrou výslovnost včetně pečlivého dodržování délky samohlásek (Cupidův šíp).

Jestliže se Drc snaží svou původně folkovou hudbu tlačit víc do rocku a popu, nebral bych to nutně jako negativum. Horší je, že k popové banálnosti kapela sklouzává i v textech. Nic nového nepřináší například Nechci ti lhát nebo Cupidův šíp. Zajímavá je titulní skladba Tragédie o smrti býka s dobrou stavbou, vystižením reálií, avšak bez pointy.

Z celého alba mě nejvíc zaujala píseň Karmínová, melodická, svižnější a dobře zaranžovaná (ačkoli i zde musím textu vytknout četné gramatické rýmy). Za pozornost stojí i závěr CD – nejprve rocková gradace v Mám tě po krk a úplně nakonec čistě folková („nezmarovská“) Když andělé se nudí s jedním z nejlepších textů alba (Zbyšek Raška).

Sám nakonec nevím, zda brát folkrock skupiny Drc víc jako šedivý nebo sympaticky staromilecký. O album roku rozhodně nejde, avšak několik velmi příjemných momentů na něm najdeme. Tragédie o smrti býka obsahuje poctivě zahranou hudbu a texty, jejichž autoři mají touho něco říct, i když se jim ne vždy daří být originální a nezaměnitelní. Je to album, které nejde příliš s dobou, avšak svým tvůrcům rozhodně nedělá ostudu.

Rok vydání: 2008
Vydavatel: JI-HO MUSIC
Žánr: folkrock
Celkový čas: 46:17

NyníTřikrát z Proglasu
Píseň: Po doľiňe ťichí vetrík veje (2021); Interpret: Gašpar Ľubomír - cimbál, Fehér Sisa - zpěv; Album: Gašpar Ľ., Fehér S., Cimbal Project: Ľubozvuk
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písničky pro hezké...
16:00Kukadlo
16:25Písně
16:55Kolem se toč

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web