Dobrohošť – rozhovor o albu Okolo Třetužele

Dobrohošť – rozhovor o albu Okolo Třetužele
12. října 2017 Folk, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Dobrohošť v čele s Václavem Veselým vydala po více než čtvrt století nové album s názvem Okolo Třetužele. V našem pořadu Jak se vám líbí o něm budou hovořit kapelník Václav Veselý (kytary, akordeon, buzuki, mandola), jeho syn Jan Veselý (housle, viola) a Martin Bouma (baskytara). Poslouchejte v úterý 17. října 2017 od 19.15.

Bývalý člen skupiny ETC… a pozdější kapelník Irish Dew Václav Veselý založil skupinu Dobrohošť na konci 80. let. Šlo o jednu z prvních kapel u nás, která zdárně kombinovala prvky lidové hudby s rockem. Zůstalo po ní jediné album z roku 1991, na kterém zpívá mimo jiné František Segrado.

Druhé CD s názvem Okolo Třetužele skupina Dobrohošť vydala až v roce 2017. Václav Veselý se mezitím obklopil novou generací hudebníků (většinou svých žáků) a s nimi nacvičil nejprve starší skladby a poté i nový repertoár. Na albu najdeme písně s texty Jana Hlaváče (spolupracoval už s Irish Dew na albu Šance), Jiřího Dědečka nebo Karla Klusáčka. Za mikrofonem se střídají Andy Seidl, František Segrado, Šárka Vaculíková a Tomáš Karger, ale skupina předvádí i své instrumentální mistrovství.

Celé album tvoří koncepční celek — fiktivní cestu ze středních Čech na Balkán, do Turecka a zpět přes Moravu do Čech.