Damask Rose: Učím se dávat prostor ostatním

Pořad v souvislostech
Damask Rose – koncert ze studia
Budeme vysílat
Rozhovor se slovenským písničkářem Petrem Juhásem
Rozhovor se skupinou Chorobopop
Radical Polish Ansambel
Vysílali jsme
Rozhovor s hudebníkem Vojtou Šňupárkem
Surikata Gospel – koncert ze studia
S Martinou Trchovou o albu 90 % štěstí
Audioarchiv
Skotský písničkář Steven Johnston, který vystupuje pod pseudonymem Damask Rose, vystoupil v našem Koncertním studiu. Zahrál jak písně ze svého alba Damask Rose z roku 2022, tak úplně nové skladby. I když hrál v našem studiu sám, hovořili jsme také o jeho několikaleté spolupráci s brněnskými muzikanty. Poslechněte si pořad ze záznamu, případně se podívejte na video na YouTube.
Rozhovor se Stevenem Johnstonem – Damask Rose
Video záznam rozhovoru: https://www.youtube.com/watch?v=aE3qDlyCXog
Damask Rose je jednak váš pseudonym, jednak kapela, kterou jste vytvořil s českými hudebníky. V čem je to pro vás jiné, vystupovat sólově a hrát s kapelou?
Spolu jsme ještě mockrát nehráli. Právě proto, že mnohem častěji vystupuji sám, musím se učit nechávat svým spoluhráčům místo pro jejich nástroje. Já se totiž snažím svým hraním vyplnit veškerý prostor. Je to pro mě tedy velká škola, učit se hrát s jinými lidmi na pódiu. Ale moje písně se vyvíjejí a dostávají novou podobu. Učím se tedy dávat prostor i ostatním.
S českými muzikanty z okruhu vydavatelství Rustical Records pracujete už na druhém albu. Jak se bude lišit od prvního, natočeného v roce 2022?
Myslím, že toto druhé album nebude moc dramaticky jiné než to první, pokud jde třeba o styl. I tentokrát jsme začali od mé akustické kytary a od basy, opět se na albu podílí stejný produkční tým a stejní muzikanti. Možná se trochu posunuly moje písně, aspoň v to doufám, ale je to těžké popsat. Možná používám propracovanější harmonie a jdu víc do hloubky, ale pořád ve stejném stylu.
Producenty vašich „českých“ alb jsou kytarista Pavel Šmíd a hráč na klávesy Vojtěch Svatoš. Musíte je nějak usměrňovat, když pracují s vašimi skladbami?
Nepotřebuji je nějak usměrňovat. Oni vždy přicházejí s tak dobrými nápady a všichni jsme naladěni na stejnou vlnu… Prostě jim důvěřuji a jen sem tam přinesu nějaký drobný riff nebo motiv, který chci přidat. Na prvním albu byla myslím jedna nebo dvě věci, které se nevyvíjely tak, jak jsem si představoval. Vzpomínám si například, že poslední tón jedné konkrétní písně vyvolával jiné emoce, než jaké jsem si představoval. Ale to je výjimka. Jinak si myslím, že všechny jejich nápady, a především smyčcový doprovod, posunuly moje písně na prvním albu dobrým směrem. Budeme samozřejmě opět o všem komunikovat a já se sem určitě vrátím, když se budou nahrávat právě smyčce a také bicí. A doufám, že tam budeme mít i zpěvačku. Odehrál jsem několik koncertů s písničkářkou Moonshye a doufám, že právě ona bude moci zazpívat v jedné z písní.
Jak jste se s Moonshye seznámili?
Stejně jako já nahrávala i Moonshye své první album s Pavlem Šmídem v Rustical Records. Poprvé jsme se myslím osobně potkali na Czech Music Crossroads, ale až v létě 2023 jsme si začali víc posílat e-maily a já jsem jí trochu pomáhal s texty. Spolupráce byla tak přirozená, že nás napadlo uspořádat několik společných koncertů. Myslím, že jsme si jako umělci v něčem podobní. Že jsme – a opět použiji to slovní spojení – naladěni na stejnou vlnu. Spolupracuje se nám velmi dobře a já doufám, že v budoucnu nazpíváme několik duetů. A jak už jsem řekl, věřím, že Moonshye bude také zpívat na mém novém albu. Hraní s ní se mi daří velmi dobře, ostatně jako všechno tady v České republice.
Co vás vůbec motivuje k další spolupráci s českými spoluhráči?
To je důležitá otázka. Myslím si prostě, že jsou velmi talentování a mají skvělé nápady. Zjistil jsem, že s mou hudbou pracují, jako by byla jejich, neberou to jako zakázku. Je to jejich vášeň a já cítím, že s nimi jsou mé písně v nejlepších rukou. Vím, že je posunout do nových směrů. Ale když něco takhle funguje, není třeba to moc analyzovat. To jsem dělal v minulosti, ale teď si myslím, že je lepší nechat věci plynout.