Úspěšný rok dua Beňa & Ptaszek

Úspěšný rok dua Beňa & Ptaszek
24. ledna 2010 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Duo Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek skončilo v naší anketě Album roku 2009 na krásném pátém místě, a stalo se tak nejúspěšnějším čistě bluesovým interpretem v 10leté historii ankety. Rok 2009 byl pro slovensko-českou dvojici celkově velmi úspěšný.

Beňa & Ptaszek na festiválu Jako ryba ve vodě 2009 (foto: Milan Tesař)Ľuboš Beňa dostal na podzim (po dvou dřívějších slovenských oceněních Bluesman roku) Cenu města Skalica za kulturu.

Článek o něm jako hráči na rezofonickou kytaru se objevil v německém prestižním magazínu Akustik Gitarre (č. 5/2009) a nyní polský čtvrtletník Twój Blues připomněl hraní Ľuboše Beni ve Spojených státech a jeho koncerty s držitelem Grammy Davidem Evansem (s nímž dokonce natáčel na jehoalbum). Dále se v polském časopisu objevily recenze dvou úspěšných koncertů v Katowicích (prosinec 2009) a recenze na nové promo CD.

V Praze duo s nečekaným ohlasem zahajovalo festival Kytara napříč žánry (v Dejvickém divadle) a v rámci festivalu vystoupilo také na koncertě v Řevnicích u Prahy. Dostalo také pozváni na mezinárodní festival Blues Train v Berlíně.

Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek byli firmou Hohner vyhlášeni jako jejich objev roku 2009 a pozváni na jejich prestižní Harmonica World Fest v Trossingenu (Německo). Festival se koná jen jednou za čtyři roky, takže šlo o velký úspěch i štěstí.

V prosinci vysílalo koncert Beni & Ptaszka živě belgické rádio Classic 21 Blues, které má silnou posluchačskou základnu ve frankofonních zemích.

Pánové mají domluvené výhradní zastoupení pro Polsko a Litvu s prestižní polskou agenturou Delta Blues, která jim obratem nabídla několik koncertů v Polsku včetně prestižního blues festivalu v Toruni.

V současné době má duo potvrzeno již asi 60 koncertů a festivalů na rok 2010, a to převážně v zahraničí. Z domácích významných festivalů jsou pozváni na Zahradu, do Telče a po ohlasu loňských koncertů znovu na festival Kytara mezi žánry.

(Podle oficiální tiskové zprávy)