Barrett & Lewis: Lidé popíjejí, ale soustředí se na hudbu

Barrett & Lewis: Lidé popíjejí, ale soustředí se na hudbu
4. srpna 2017 Blues, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na jaře 2017 bylo na českém turné americké duo, které tvoří špičkový hráč na foukací harmoniku Bill Barrett a kytarista Brad Lewis. V rozhovoru, který jsme s nimi během jejich českého pobytu natočili, budou pánové hovořit o svých hudebních kořenech, o vztahu k vinylovým deskám nebo o tom, čím se české publikum liší od amerického. Poslouchejte 9. srpna 2017 od 19.15.

Co také zaznělo v rozhovoru s Billem Barrettem (foukací harmonika) a Bradem Lewisem (kytara):

Když hrajete v hlučném baru, je pro duo náročnější upoutat na sebe pozornost. Ale například koncerty, které jsme hráli tady u vás, to bylo něco jiného. Lidé sice popíjejí, ale zároveň jsou pozorní a soustředí se na hudbu. Vše probíhá v intimní atmosféře a lidé bezprostředně reagují. A přitom je to publikum, které nemluví anglicky nebo přinejmenším nerozumí všemu, ale oslovuje je naše hudba. Obecně bych ale neřekl, že při hraní v duu je jednodušší nebo složitější lidi oslovit. Je to prostě jiné. Když se pak snažíte hrát jako velká kapela, můžete být jako duo neúspěšní.

Jako pro muzikanta jsou pro mne jazz a blues hodně blízké. Rozdělení hudby na žánry je hlavně záležitost majitelů klubů, aby mohli napsat, co se bude hrát. Nebo v obchodech – tam je třeba rozlišit, co je blues, co je R&B a podobně. Ale jinak si myslím, že například mnoho country umělců používá prvky blues a podobně. Stejně tak například nemůžete říct, že Count Basie, který byl jazzový hudebník, nehrál blues.

Když necháte vyrobit tisíc kusů CD, jedno vás vyjde na dva až tři dolary, a to i s dobrým obalem a se vším, co k tomu patří. Oproti tomu jedna LP deska vyjde na 30 až 100 dolarů! Za hodnotu jedné desky tedy pořídíte i 30 cédéček. A vinylové desky si kupuje jen určitá sorta lidí, opravdoví fanoušci, kterých je ovšem menšina.

Mám doma velkou sbírku vinylových desek, které shromažďuji snad od doby, kdy přišli na scénu Beatles. Jsou to tisíce desek, a když ke mně Bill přijde, přehrabuje se v nich a oba je společně posloucháme. Moc rádi například porovnáváme různé verze jedné písně. Dnes je to s internetem samozřejmě snazší, ale jsem rád, že tu sbírku mám.

Představte si dva velké kruhy – jeden tvoří country a druhý jazz. Jednomu z míst, kde se překrývají, se říká western swing. A umělci jako Bob Wills jsou pro nás důležití. Obecně bych asi mluvil právě o swingu, protože v té době byl swing společný pro hudebníky, kteří hráli jazz, blues i country.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Regiony

Regiony

Perkuse a hlasy v Náměšti

11kytaraSoučástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude koncert Perkuse a hlasy.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music