Andrzej Matysik: Pozvánka na svátek blues do Polska

Andrzej Matysik: Pozvánka na svátek blues do Polska
7. března 2023 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

European Blues Challenge je celoevropská soutěž bluesových kapel, která se koná každý rok v jiné zemi. Letos, od 1. do 3. června, bude poprvé probíhat v Polsku, a sice v Chořově, nedaleko od našich hranic. O historii akce bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit a do Chořova vás pozve Andrzej Matysik, organizátor letošního ročníku soutěže a šéfredaktor časopisu Twój Blues.

Rozhovor s Andrzejem Matysikem o European Blues Challenge

Co to vlastně je European Blues Challenge?

European Blues Challenge je nejdůležitější, největší a nejprestižnější bluesová soutěž v Evropě. Prvotní nápad vznikl v roce 2010, kdy se ve Španělsku setkali lidé, kteří chtěli více v Evropě propagovat bluesovou hudbu – pořadatelé koncertů a festivalů, novináři i samotní hudebníci. Jejich cílem bylo pomoci této hudbě, aniž by za to čekali nějakou odměnu. Tak vznikla myšlenka Evropské bluesové unie, jejíž jsem měl tu čest být za Polsko zakládajícím členem. Unie má sídlo v Bruselu a jedním z jejích nejviditelnějších plodů byl právě vznik této soutěže, tedy European Blues Challenge. První dva ročníky se konaly v Berlíně. Každý z národních zástupců unie měl do tohoto evropského finále doporučit soutěžícího ze své země. V jednotlivých zemích se proto měla konat národní kola soutěže, což je právě součást této nezištné propagace žánru. Na každoroční valné hromadě členů se pak hlasovalo nejen o rozpočtu a dalších nutných náležitostech, ale vybíralo se z několika kandidátů, ve které zemi se bude příští evropské finále konat. Do roku 2019, tedy do pandemie, kdy svět byl ještě normální, se konalo devět evropských soutěží, a to – až na jednu výjimku – vždy v západní Evropě. Bylo to ve Francii, v Itálii, ve skandinávských zemích, v Belgii a pouze jednou se tato soutěž konal v Lotyšsku, když Riga byla evropským hlavním městem kultury. V roce 2019 se soutěž konala v Portugalsku a tam město Chořov, což je mé rodné město a sídlí tam také redakce našeho časopisu, nabídlo přímo ústy svého primátora, který kvůli tomu do Portugalska přijel, že chce zorganizovat tuto soutěž v roce 2021. Nabídka byla přijata většinou 80 % hlasů přítomných delegátů, ale přišel rok 2020 a covid. V roce 2021 se soutěž nemohla uskutečnit, a tak ji organizujeme až letos.           

Zdůrazňujete, že v Polsku se bude poprvé soutěž konat pod širým nebem. Znamená to, že v jiných zemích soutěžní koncerty probíhaly v klubech?

V klubech se nekonaly, protože ty mají omezenou kapacitu. Konaly se v koncertních sálech a například v Berlíně to bylo v prostředí starého pivovaru, přetvořeného v několik koncertních sálů. V Norsku to zase bylo v sále v jednom hotelu a podobně. V Portugalsku na Azorských ostrovech to bylo zase pěkné divadlo. V roce 2020 jsme ale vůbec netušili, co se bude dít o rok později. Ale tušili jsme, že epidemie nám nedovolí zorganizovat soutěž ve vnitřních prostorách. Živá hudba načas úplně utichla. Ale tušili jsme, že když uspořádáme tuto akci venku, bude větší pravděpodobnost, že se za rok nebo za dva bude moci opravdu konat. Venku totiž bylo možné lépe dodržet tehdy platná opatření včetně rozestupů mezi diváky. A nakonec jsme u této myšlenky zůstali, a půjde tedy o první European Blues Challenge na čerstvém vzduchu. Kromě toho půjde o první ročník, který se bude konat v naší části Evropy. Čekáme tedy zájem fanoušků z Česka, Slovenska i Maďarska. Mysleli jsme také na Ukrajince, kteří mají s Polskem dobré kulturní vztahy. – Fanoušci z vaší země tedy mají jedinečnou možnost osobně se této soutěže zúčastnit. Každý den bude vystupovat deset nebo víc kapel ze stejného množství zemí. Cesta z Česka, Slovenska nebo Polska do Norska, Francie nebo Itálie byla velmi drahá, a přitom jsem na každém ročníku potkával aspoň malé skupiny fanoušků z našich zemí. Ale opravdu jen malé, protože to byla otázka peněz.     

Jak se mohou čeští návštěvníci na tento svátek blues připravit?

Předtím, než přijedou, by měli mít koupené vstupenky a měli by mít v Chořově zajištěné ubytování. To vše již funguje. Existuje webová stránka www.ebc23.info, kde najdete v polštině a angličtině všechny informace týkající se vstupenek i odkazy na hotely a podobně. Do Chořova se dostanete rychle, protože leží blízko polské dálnice A1, která je pokračováním vaší D1 z Ostravy. Z Brna jste v Chořově za tři hodiny, z Prahy za čtyři nebo čtyři a půl, z Bratislavy za čtyři hodiny. A to už vůbec nemluvím o Olomouci, Ostravě nebo dalších městech z Moravskoslezského kraje. Je to opravdu blízko. Další informace tedy najdete na zmíněném webu www.ebc23.info. Soutěž se bude konat v prostorách komplexu Sztygarka, což je kulturní centrum postavené na místě bývalého dolu Prezydent. Chořov totiž leží ve Slezsku a ještě před třiceti lety to bylo velké průmyslové centrum, spojené s doly a hutěmi, podobně jako například Ostrava. V současné době už v Chořově doly ani hutě nefungují, ale zůstala tam bývalá důlní věž, vysoká 42 metrů. Na ni se dá vylézt a prohlédnout si Chořov z výšky. Sztygarka je tedy dnes komplex hotelů a restaurací, kde se konají pravidelně například hudební festivaly a další kulturní akce. Tam se tedy bude soutěž konat v pátek a v sobotu, 2. a 3. června. Každý den tam vystoupí 11 soutěžících kapel. Ale celá ta slavnost začne už ve čtvrtek 1. června v městském kulturním domě Batory v Chořově. Je totiž obvyklé, že v předvečer soutěže představuje pořádající země zahraničním fanouškům to nejzajímavější z místní bluesové scény. Dlouho jsme přemýšleli, jak to pojmout, aby tento večer byl opravdu reprezentativní, až jsme si uvědomili, že letos slaví 20 let do svého vzniku skupina Boogie Boys, jedna z nejznámějších polských bluesových kapel. Boogie Boys jsou například jedinou polskou kapelou, která se v historii European Blues Challenge umístila v první trojce. Už v prvním ročníku v Berlíně se totiž umístili na druhém místě. Ve čtvrtek 1. června se tedy bude v domě kultury Batory konat jejich velký koncert, kde kapela zároveň představí své nové album.   

European Blues Challenge je soutěž. Na co se tedy může těšit vítěz?

Soutěže se účastní vítězové národních kol, kteří ovšem přijíždějí na vlastní náklady, případně s pomocí místních bluesových asociací. Obecně ale platí, že soutěžící pro to, aby mohly přijet, musí něco obětovat. Sami si platí hotel, zatímco pořadatel jim platí občerstvení a technické zázemí. Výkony kapel v soutěži hodnotí mezinárodní porota, kterou každý rok tvoří zástupci jiných zemí. Vítěz dostane možnost zahrát si na nejdůležitějších evropských bluesových festivalech – v Dánsku, Španělsku, Francii, Švýcarsku, letos by to měl být i Blues Alive v Šumperku. Takže z interpreta, který není v Evropě dosud známý, se najednou stane účinkující na nejprestižnějších festivalech. A potom už tito interpreti většinou dostávají pozvánky do dalších zemí a publikum o nich ví. I u vás v Česku koncertovali například Ben Poole nebo Kyla Brox z Velké Británie, Travelling Brothers ze Španělska a další. To jsou dnes už na evropské scéně známá jména, uváděná na plakátech velkými písmeny. Úspěch v European Blues Challenge je tedy vstupenkou na další evropské scény.         

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!