Žánrově pestří Nebeztebe

Žánrově pestří Nebeztebe
5. května 2011 Alternativní hudba, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Brněnská skupina Nebeztebe vystoupila živě v našem pořadu Jak se vám líbí v únoru 2011. Její písně se od té doby objevují v našem vysílání. Seznamte se.

Skupina Nebeztebe ve studiu ProglasuSkupina Nebeztebe vznikla v Brně, konkrétně v kuchyni u kapelníka Štěpána Hulce v lednu 2008 po přípravném roce volné spolupráce s dalšími hudebníky. „Název Nebeztebe je co do vzniku náhoda, a vybral jsem ho, protože sebou nese výzvu,“ říká Štěpán a pokračuje: „Coby dvoupolohová slovní hříčka si tenhle vítěz mého interního konkurzu ponechává jak mezilidsky kontaktní, tak pozitivní niterný rozměr a o to nám hudebně jde.“

Původně kapela o své hudbě mluvila jako o „akustickém pomezí etno, funku a energické nervozity“, avšak dnes používá označení etno-beat. „Je to krátké a dle mého soudu to shrnuje nástrojový přístup ke zvuku kapely a energii, se kterou do toho jdeme. Pokud si můžu v mém případě dovolit operovat s takovými pojmy, tak skladebně jsem fusion kytarista s inklinací k artrocku a dance a textově někdy písničkář, jindy básník,“ říká Štěpán a dále vyjmenovává: „Basista inklinuje k funku, perkusista k jižním a východním směrům a rytmům, mandolíny obsluhuje zamyšlený romantik a vokály a různé doprovodné nástroje včetně harmoniky šansoniérka a folkařka.“

Texty s hudbou píše většinou Štěpán (základem tvorby byl zpočátku jeho starší autorský archiv), aranže vznikají na zkouškách. Sestavu vedle Štěpána Hulce (zpěv, španělská kytara) tvoří Honza „Yetty“ Vrtěna (mandolína, mandoletto, kytary), Magdaléna Hulcová (zpěv, foukací klávesová harmonika), Pavel Kocián (baskytary) a Martin „Dartagnan“ Tomaško (cajóny, bonga, conga a další perkuse).

Za to nejdůležitější skupina považuje „vydařený hudební večer, kdy vznikne živá atmosféra mezi námi a publikem“. Cení si své nahrávky Je libo demo (2010; pět písní), koncertů ve Staré Pekárně v Brně, v klubu Rybanaruby v Praze, na Prázdninách v Telči, na Útěchovském Countryfestu, v Basecampu v Přerově, mediálně pak spolupráce s rádii Ethno, Proglas a Petrov a s informačními věstníky Kult a Topzine.cz.

Za sebou Nebeztebe mají tři roky vystupování a téměř 50 koncertů. Nejvíce zatím hráli v Brně a okolí, v posledním roce hledají svou novou domovskou scénu. Působnost rozšiřují i do dalších regionů a přibývá také letních festivalů, na kterých je můžete vidět.

(Článek vyšel v květnovém čísle časopisu FOLK)