Jak se vám líbí – Tomáš Hrubiš o albu Prismatic

Jak se vám líbí – Tomáš Hrubiš o albu Prismatic
24. listopadu 2022 Alternativní hudba, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve spolupráci s producentem Tomášem Vtípilem natočil své třetí album Prismatic výtvarník a alternativní hudebník Tomáš Hrubiš. Představíme si je v pořadu Jak se vám líbí 8. prosince 2022.

Tomáš Hrubiš je původní profesí výtvarník, ale už další dobu se věnuje také hudbě. Na svém prvním albu Tlecí doba se představil jako autor a pianista trochu ve stylu Filipa Topola a jeho Psích vojáků. Další album Raport je čistě instrumentální, postavené na zvuku akustického klavíru, ale zároveň na decentní elektronice, a především na terénních nahrávkách. Autor své album rozčlenil na šest částí, které pojmenoval většinou palindromy, tedy slovy, která se čtou zepředu stejně jako zezadu. Jak tvůrce podotýká, „deska začíná a končí zvukem otevíráním dveří a v symbolické rovině nabízí otázku, zda jsou to ty stejné jako na začátku, nebo jsme se přeci jen někam dostali“.

K natočení tohoto druhého alba si Tomáš Hrubiš přizval producenta Tomáše Vtípila. Ten se nyní podílel i na novince Prismatic. Autor na albu tentokrát namísto klavíru pracuje s varhanami, analogovými syntezátory a harmoniem. Vtípil přispěl nejen produkcí, ale také trubkou a samply a měl na starosti také mix a mastering alba. Hostem na albu je bubeník Martin Čech. Varhany pro své nové album Tomáš Hrubiš nahrával v chrámech: v Praze u sv. Martina ve zdi, v Jičíně u Panny Marie de Sale a u sv. Máří Magdaleny v Kunčicích pod Ondřejníkem na Valašsku.