Floex vydal album s producentem Hodgem

Floex vydal album s producentem Hodgem
21. července 2018 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Klarinetista a skladatel elektronické hudby Tomáš Dvořák alias Floex vydal společné album s britským producentem Tomem Hodgem a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. CD se jmenuje A Portrait Of John Doe a my si je představíme v úterý 7. srpna 2018 v 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Fúzi elektronické a akustické hudby najdeme na společném albu Tomáše Dvořáka, který vystupuje pod přezdívkou Floex, a britského producenta Toma Hodge. Nástroje a zvuky z oblasti elektronické i klasické hudby se zde nenápadně podporují, jednotlivé skladby jsou členité, vyvíjejí se. Album se jmenuje A Portrait of John Doe a jedná se o jakýsi hudební portrét obyčejného, bezejmenného člověka. Vedle obou producentů se na něm podíleli také členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Mezi hosty pak figuruje Hodgeova manželka, operní pěvkyně Kim Sheenan. Hlas ovšem není nositelem konkrétního významu, ale jedním z abstraktních výrazových prostředků, podobně jako neodmyslitelný Floexův klarinet. Ostatně některé skladby alba přímo vznikly z drobných klarinetových motivů, které pak tvůrci rozvíjeli.

Album jako celek je nenásilnou fúzí akustické („vážné“) a elektronické hudby. Nástroje a zvuky z obou světů se nenápadně podporují, jak je zřejmé například ze střídání elektronických beatů a akustického piana ve skladbě Resurgence. Jiným příkladem je zlehka hraný klarinet a použití lidského hlasu v kombinaci s elektronikou v aktuálním singlu John Doe Arise. Vertikálně členité skladby pak vyvažuje například epická, horizontálně různorodá I Dream Of Ikaria, v níž se postupně prostřídá minimalistická pasáž s důrazem na prožitek pauz, svižné temné elektro a akustické momenty na pomezí soudobé hudby a jazzu.