Emozpěv – rozhovor o albu Hebké bolesti

V pondělí 19. prosince 2016 v 19.15 uvedeme v pořadu Jak se vám líbí rozhovor s kytaristou a písničkářem Ondřejem Vratislavem Vyšehradským a s baskytaristou Martinem Drahoňovským. Pánové tvoří duo Emozpěv a nedávno vydali své druhé album Hebké bolesti.
Ondřej Vratislav Vyšehradský, který stál u zrodu projektu Emozpěv, vysvětluje: „Všechny mé písně jsou odžité. Možná i kvůli tomu se často schovávám za složitější metafory. V poslední době se snažím jít více na dřeň. Nejpřímočařejším textem z desky je jistě Stříbrná svatba, životní příběh vyhaslého páru, memento, jak bych sám nechtěl skončit. I když je text vlastně jednostranný, uvědomuji si, že pro šťastný vztah je nutná práce obou partnerů. Zcela opačnou náladu má skladba Hebké bolesti. Dřív jsem často psal, abych vypsal problém. Uvědomil jsem si však, že mnohý byl jen takovou hebkou bolestí – a ve srovnání s jinými naprostou prkotinou.”
Duo Emozpěv jsme nedávno zařadili také do pořadu Slyšte, lidé! na téma „folk pro třetí tisíciletí“. Přebírá totiž některé formální prvky folku (nejen v nástrojovém obsazení), ale navazuje spíše na anglosaské písničkáře nebo na tuzemskou klubovou scénu než na padesátiletou tradici Porty. Na novém albu dvojice spolupracovala s producentem Borisem Carloffem, jehož decentní syntezátorové plochy akustický zvuk dua nijak nenarušují, ale spíše jej podtrhují. Album obsahuje devět písní, které charakterihzují syrové texty a melancholický nádech.