Dzielnica brzmi dobrze – šance pro kapely z Katovic

Dzielnica brzmi dobrze – šance pro kapely z Katovic

Pořad v souvislostech


Dzielnica brzmi dobrze
Budeme vysílat

Rozhovor s izraelskou zpěvačkou Nani
Rozhovor s portugalským hudebníkem Máriem Moitou
World Music Charts Europe – únor 2022
Vysílali jsme


Tomáš Kočko o albu ONA

Koncert skupiny WxP ze studia Proglasu

Rozhovor se španělskou skupinou Emeterians
Audioarchiv
17. srpna 2019 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

V polských Katovicích funguje už čtyři roky unikátní projekt Dzielnica brzmi dobrze. Město jeho prostřednictvím vždy po dva roky podporuje pětici kapel, které uspějí v konkursu: financuje jim zkušebnu i natočení alba, vyhledává jim možnosti koncertování. Více o tomto programu prozradí jeden z jeho organizátorů Michał Paduch. Rozhovor jsme natočili na festivalu Hradecký slunovrat, na kterém vystoupily tři kapely spojené s tímto projektem: Ciśnienie, Max Bravura a The Party is Over.

Rozhovor s Michałem Paduchem o projektu Dzielnica brzmi dobrze

Co si máme pod projektem Dzielnica brzmi dobrze představit?

Dzielnica brzmy dobrze je dvouletý program, který funguje v rámci kulturní instituce Katovice – město zahrad. Jedná se o projekt pro mladé hudební skupiny, který vyhlašujeme formou konkursu. Každý rok vystoupí před porotou dvacet kapel a z nich vybíráme pět, které dostanou na dva roky zdarma veškerý potřebný servis – vybavenou zkušebnu, nahrávací studio, vydavatelství, management a také možnosti hraní, a to jak samostatné koncerty, tak předskakování slavnějším hudebníkům. Každý rok tedy takto podporujeme pět skupin, a protože projekt zatím trvá čtyři roky, prošlo jím už dvacet kapel.

Kdo tvoří porotu?

Porotu, která skupiny vybírá, tvoří hudební publicisté, uznávaní muzikanti, pořadatelé festivalů a další lidé z oboru. Porota se rok od roku mění, ale vždy má pět nebo šest členů. Jsou to lidé, kteří nejsou přímo napojeni na pořádající instituci, a kapely hodnotí pouze na základě patnáctiminutového vystoupení.

Kapely jakých žánrů se do konkursu hlásí?

Žánrový rozptyl je obrovský. V programu máme skupiny elektronické, jazzové i metalové, alternativní i hip-hopové. Je to tedy opravdu široký záběr. Jde jen o to, aby to znělo dobře. To, co zní dobře, má šanci na úspěch. Každý rok se nám hlásí mezi padesáti a šedesáti skupinami, všechny z Katovic. To je totiž pravidlo. Musí jít o skupiny buď přímo z Katovic, nebo by měly být s Katovicemi nějak spojené. Z těchto padesáti přihlášených vybíráme dvacet v předvýběru a ty se potom představí před porotou.

Co se děje s kapelami poté, co jejich podpora skončí?

Každá kapela je součástí projektu dva roky, ale to neznamená, že bychom na ni po těch dvou letech zapomněli. I po skončení programu s námi tyto skupiny mohou dál spolupracovat, pokud o to mají zájem. A když nám se například dramaturgicky hodí na nějakou akci, rádi je pozveme. Spolupráce sice už není tak intenzivní jako první dva roky, ale jsme nadále ve spojení. A většině dříve podporavných kapel se, pokud vím, daří.

Na letošním Hradeckém slunovratu diváky velmi zaujala skupina Ciśnienie, jejímž jste i vy členem. Jaký je její vztah k projektu Dzielnica brzmi dobrze?

Ciśnienie je trochu výjimečná kapela. Je to totiž jediná skupina, která je součástí projektu, ale nedostala se do něj na základě konkursu. V Ciśnienie hrají dva hudebníci ze skupiny Lód 9 , která uspěla v konkursu v prvním roce, dále bubeník z jiné úspěšné kapely a já, který pro projekt Dzielnica brzmy dobrze pracuji. Seznámili jsme se právě díky tomuto projektu a řekli jsme si, že by bylo pěkné spolu hrát. A tak jsme založili novou kapelu. Ale i o to v Dzielnici jde – vytvořit hudební komunitu, která by hudební rozsáhlou a pestrou hudební scénu z Katovic propojila. A Ciśnienie je příkladem toho, že je to možné.

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web