Domácí práce Martina Kyšperského

Domácí práce Martina Kyšperského
11. března 2009 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Kapelník skupiny Květy Martin E. Kyšperský nazval své sólové album Domácí práce. Jako hosty si na ně přizval Martu Svobodovou (Budoár staré dámy) nebo Dorotu Barovou (Tara Fuki), v jednotlivých skladbách slyšíme didgeridoo, náhodně vybrané akordy nebo bušení vidličkou do talíře. Rozhovor s nekonvenčním umělcem chystáme na začátek května.

Martin E. KyšperskýMartin Kyšperský o svém sólovém albu říká: „Album Domácí práce je sestaveno ze skladeb, které jsem natočil s různými lidmi v době, kdy mě intenzivně zajímala improvizace a možnosti domácího nahrávání, tedy v letech 2004–2007. Mohl jsem zaznamenávat pouze dva nástroje zároveň, ostatní stopy byly dotáčeny postupně. Pokud se v některých věcech zpívají slova, pak jde většinou o automatické texty psané mnou přímo podle pocitu z hudby a do ní. Výjimkou je text Františka Šnejdara, zpívaný autorem, Helpa a eskymácká poezie v podání Lindy Butschkové.“

A co tedy na albu najdeme? Například ve skladbě Rýži hraje host Jiří Starý na didgeridoo tak, že do něj klepe paličkou do rytmu. * V Dobrodružství mobilních zvířat – Delfín psycholog si Kyšperský s Dorotou Barovou hrají na asociace: „Kus, ve kterém Dora vypráví o svém životě, je autentický, byl natočen, aniž by to věděla, ale toli se mi líbil, že jsem jej do nahrávky vmíchal.“ * Snil jsem o tobě stojí na rytmické smyčce, ke které Martin dohrál romantické klávesy, kytaru, zvonkohru a zpěv. * Skladbu V břiše je kolo a hlodavec obohatila Marta Svobodová zvuky svého rozpohybovaného břicha („Když se k nim přidala ozvěna, znělo to dost neuvěřitelně.“).

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web