ZVA 12-28 Band zobe z ruky

6. června 2010 Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

Zvolenská bluesová skupina ZVA 12-28 prošla v posledních letech významnou personální obměnou: foukací harmoniku v sestavě nahradily housle. Nyní kapele vychází nové CD s názvem Z ruky zobať.

Zvolenská formace ZVA 12-28 od roku 2007, kdy jí vyšlo album Za fúzy ma poťahaj, prošla personální výměnou, která částečně změnila sound celé kapely. Houslista Stanislav Fakan, nahradil odcházejícího Borise Čiampora, hráče na harmoniku. „Personální změny v kapele přišly nečekaně, ale takový je život. A život je blues a co tě nezabije, to tě posílí. Kapelu to posunulo do nového prostoru,“ komentuje celkem překvapivou změnu v nástrojovém obsazení kapely nováček, který se stal důstojným a zároveň výrazně kontrastním partnerem kapelníkovi Norbertovi „Noro“ Červenákovi. Tuto dvojici „zezadu“ jistí kontrabasista Ladislav Červenák a hráč na bicí nástroje Petr Krško.

Nové album Z ruky zobať přichází na trh v době, kdy kapela slaví 20 let svojí existence, a ukazuje ji ve skvělé formě. Skupina na něm završuje svůj přerod z čistě bluesové kapely na autentickou písničkářskou formaci, která ve stylu Toma Waitse vypráví příběhy z nekonformního prostředí.

Autorem všech písní na novém albu je Noro Červenák. Výjimku tvoří pouze dva texty, které pocházejí z pera Radka Pastrňáka (Buty). Jsou to písně Láska musí bolet a Jednô ráno. Mezi oběma partnery vznikly vzájemné sympatie při spolupráci na soundtracku k filmu Alice Nellis Tajnosti.

(Podle www.indies.eu)